Açık kalp ameliyatı sonrası ortaya çıkan yaşam biçimi değişikliklerinin hastaların yaşam kalitesine etkisi
Effect of life style changes which occurred after open-heart surgery on life quality of patients
  1. Tez No: 455032
  2. Yazar: CEYDA GÖZDE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM IŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, açık kalp ameliyatı geçiren hastaların, ameliyat sonrası ortaya çıkan yaşam biçimi değişikliklerini ve bunların hastaların yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırma, bir özel hastaneler grubunun İstanbul ilinde bulunan bir hastanesinde, gerekli izinler alındıktan sonra Eylül 2013- Mayıs 2014 tarihleri arasında yapıldı. Evreni, hastanede son bir yıl içerisinde açık kalp ameliyatı olmuş hastalar oluşturdu. Evreni temsil edecek örneklem sayısı 75 olarak belirlendi. Çalışmada veri toplama aracı olarak;“Hasta Bilgi Formu”,“Açık Kalp Ameliyatı Geçiren Bireylerin Fonksiyonel Sağlık Örüntülerine Göre Yaşam Biçimi Davranış Değişikliklerini Değerlendirme Formu”ve SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 17.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verileri değerlendirirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart Sapma) yanı sıra Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis H-testi kullanıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p0,05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study has been scheduled and realized as descriptive in order to evaluate the changes in postoperative life styles of patients who had open-heart surgical operation and effect of these changes on quality of their lives. Study has been executed in a hospital of private hospitals group existing in Istanbul between dates of September 2013 – May 2014 after receiving needed permissions.Population has been constituted by patients who had open-heart surgery within last one year. Number of samples to represent the population is determined as 75. Following data collection tools are used in the study;“Patient Information Form”,“Evaluation Form of Life Style Behavioral Changes According To Functional Health Patterns of Individuals Who Had Open-heart Operation”and SF 36 Life Quality Scale. Received data has been analyzed by using SPSS for Windows 17.o program. While evaluating the data, right along with descriptive statistical methods (Number, Percentage, Average, Standard Deviation), Mann Whitney-U Test and Kruskal Wallis H-Test are being used. Results have been evaluated with 95% confidence interval and p0,05).