Non-invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastaların yaşadıkları sorunların ve bakım gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Consideration of non-invasive mechanically ventilated patients' problems and nurturing needs
  1. Tez No: 455037
  2. Yazar: ÖZGE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMURE AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Non-invaziv mekanik ventilasyon (NIMV) tedavisi solunum yetersizliği olan hastalarda maske aracılığıyla solunum desteğinin sağlandığı bir tedavi yöntemidir. NIMV tedavisi üzerine yapılan çalışmaların çoğu bu tedavinin hasta prognozuna etkisinin araştırılması üzerinedir. Tedavi sürecinde hastaların yaşadığı sorunlara ve hemşirelik bakım gereksinimlerine yönelik yeterli çalışma bulunmamaktadır. Sunulan çalışma İstanbul ilindeki özel bir hastanenin genel ve kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitelerinde NIMV tedavisi alan hastaların yaşadıkları sorunların ve hemşirelik bakım gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla ilişkisel tarama modeline dayalı tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma 26 Mart- 26 Mayıs 2014 tarihleri arasında yoğun bakıma yatan, NIMV tedavisi alan, araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 20 hasta ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri; literatür bilgileri ve klinik deneyimlere dayanarak hazırlanan; Hasta veri toplama formu, hemşire gözlem formu, NIMV uygulamasına yönelik hasta görüşleri değerlendirme formu ve NIMV tedavisi ilişkili hemşire ek iş yükü belirleme formu olmak üzere 4 form ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-invasive mechanical ventilation (NIMV) treatment is a treatment method in which respiratory support is maintained by a mask for the patients suffering from respiratory insufficiency.A significant majority of the studies about NIMV treatment is related with the effect of this treatment method on the prognose of the patient. However, studies focused on the problems which patients faced with in the treatment process and nursing care requirements are not at a sufficient amount in the literature. The study submitted was planned in order to determine the problems and nursing care requirements of the patients who receive NIMV treatment in intensive care units of general and cardiovascular surgery in a private hospital in the city of Istanbul, on the basis of relational screening model. Research was conducted with 20 patients who were admitted to the intensive care units between 26th of March and 26th of May (2014), were receiving NIMV treatment and accepted to participate in the research voluntarily. Data of the research were collected with 4 forms: Patient Data Collection Form, Nurse Observation Form, Patient Feedback Evaluation Form intended for NIMV Application and Additional Workload Determination Form associated with NIMV Treatment for Nurses which all were prepared by referring to the literature knowledge and clinical experience.