Huzurevinde kalan yaşlı bireylerde yaşam doyumunu etkileyen faktörler
The factors that affect life satisfaction of the eldery people in nursing home
- Tez No: 455036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma; huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerde yaşam doyumunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma verilerinin toplanması İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Ataşehir Darülaceze Kurumu'nda 01.04.2014 – 15.05.2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Dahil edilme ölçütlerini taşıyan 117 yaşlı birey araştırma örneklemini oluşturdu. Bu kurumda kalan ve çalışmaya katılmayı kabul eden tüm yaşlılara ulaşılması hedeflendiği için ayrıca örneklem belirlenmesine gidilmedi. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Tantıcı Bilgi Formu”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanıldı. Çalışmanın verileri; bilgisayar ortamında, tanımlayıcı istatistiklerin ortalama, standart sapma, medyan, min-mak. oran ve frekans değerleri kullanıldı. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Simirnov testi ile kontrol edildi. Niceliksel verilerin analizinde ANOVA (Tukey test), bağımsız örneklem t test kullanıldı. Verilerin analizlerde SPSS 21.0 programı kullanıldı. Anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was planned as a descriptive in order to determine the factors that affect life satisfaction of the elderly people living in nursing homes. Collection of the research datum was conducted between 04.01.2014 - 05.15.2014 in Ataşehir Hospice Institution connected to the Istanbul Metropolitan Municipality. 117 elderly individuals who had the inclusion criteria formed the research sample. Another sample wasn't determined because it was aimed to be reached all seniors staying in this institution and agreeing to participate in the study.“Introductory Information Form”and“Life Satisfaction Scale”were used in the research as data collection tools. Data of the study; descriptive statistics' mean, standard deviation, median, min-max. rate and frequency values were used in the computer environment. The distribution of the variables was checked with Kolmogorov Simirnov test. In the analysis of quantitative data, ANOVA (Tukey test), independent-samples t test were used. SPSS 21.0 program was used in the data analysis. Significance was evaluated at the level of p0,05).