Zonguldak il merkezinde çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin çocuğun bakımında ebeveyn katılımına yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes of the nurses working in the child clinics in the center of Zonguldak to parental involvement in the care of the child
  1. Tez No: 455054
  2. Yazar: SELDA TÜRKMEN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Selda Türkmen. Zonguldak il merkezi'ndeki çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin, çocuğun bakımında ebeveyn katılımına yönelik tutumlarını belirlemek. Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2017 Bu çalışma hastanede yatan çocuğun bakımına ebeveynlerin katılımı konusunda hemşirelerin görüşlerini belirlemek amacı ile yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, 01 Ekim 2015- Ocak 2016 tarihleri arasında, Zonguldak il merkezinde bulunan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde bulunan çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniklerinde yapılmıştır. Çalışmada örneklem seçimine gidilmemiş olup, 130 hemşire örneklemi oluşturmuştur. Veriler, araştırmacılar tarafından hazırlanan hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerine yönelik tanıtıcı bilgi formu ve 'Ebeveyn Katılımı Tutum Ölçeği' ile toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 19.0 programı ile değerlendirilmiştir. Analizlerde Student T testi, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis varyans analizi kullanılmıştır. Kruskal-Wallis varyans analizinde alt grupların ikişerli karşılaştırılması Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Selda Türkmen Çoban. Determınatıon of attıtudes of the nurses who are workıng ın chıldren clınıcs ın zonguldak cıty center for the partıcıpatıon of parents ın chıldren care. Bulent Ecevit University İnstitute of Healt Sciences, Department of Nursing of Children Healt and Illnesses Master of Science Thesis, Zonguldak, 2017 This is a descriptive study that was performed to determine the thoughts of nurses about the participation of parents to the care of their hospitalized children. It was performed in Children Health Clinics of Zonguldak Bulent Ecevit University Health Practice and Research Center and Zonguldak Maternity and Children Hospital which are located in Zonguldak City center between Oktober 2015 - Januray 2016. No sample selection was done in the study; and 130 nurses were included in the sample group. Data were collected by a descriptive information form for socio-demographic characteristics of the nurses and“Parent Participation Attitude Scale”. Data obtained from the study were assessed by SPSS 19.0 program. The differences between two groups were analyzed by Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis variance analysis. Dual comparisons of subgroups in Kruskal-Wallis variance analysis was performed by Mann-Whitney U tests with Bonferroni correction.