Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin mizah tarzları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between the humorous styles and burnout levels of nurses working in pediatric clinics
  1. Tez No: 515980
  2. Yazar: DAMLA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin mizah tarzları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına Zonguldak il merkezinde bulunan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Zonguldak Kamu Hastaneler Birliği (ZKHB) Çocuk Hastalıkları ve Kadın Doğum Hastanesi'ndeki çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniklerinde çalışan 135 hemşire alınmıştır. Araştırmada Sosyo-Demografik ve Mesleki Özellikleri saptamaya yönelik Anket formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Mizah Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesi için SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Hemşirelerin %44.4 ünün meslekten dolayı kendini tükenmiş hissettiği saptanırken, MTÖ alt boyut puan dağılımına baktığımızda“duygusal tükenme”düzeyi (9.180 ± 4.444);“duyarsızlaşma”düzeyi (2.960 ± 2.313);“düşük kişisel başarı hissi”düzeyi (20.150 ± 4.134) olduğu görülmüştür. Hemşirelerin“katılımcı mizah”düzeyi (4.482 ± 0.743);“kendini geliştirici mizah”düzeyi (4.044 ± 0.865);“saldırgan mizah”düzeyi (3.121 ± 0.812);“kendini yıkıcı mizah”düzeyi (3.607 ± 0.888) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine in a descriptive form the relationship between the humor styles and burnout levels of nurses working in pediatric clinics. The scope of the research included 135 nurses working in Zonguldak Bülent Ecevit University (BEU) Application and Research Center and Zonguldak Public Hospitals Association (ZKHB) Child Diseases and Obstetrics and Gynecology Hospital, located at the central district of the Zonguldak. Survey forms, Maslach Burnout Scale and Humor Styles Scale were used to determine the socio-demographic and occupational characteristics of the nurses participating in the study. SPSS 24.0 package program was used to evaluate the findings obtained in the study. The 44.4% of the nurses felt that they have occupational burnout because of their profession. The distribution of the subscale scores of the Maslach Burnout Scale, shows that the“emotional burnout”level is (9.180 ± 4.444); the“desensitization”level is moderate (2.960 ± 2.313); and the“low self-efficacy feeling”level is (20,150 ± 4,134). It was found that the nurses“participatory humor”level is (4.482 ± 0.743); the“Self-improving humor”level is (4.044 ± 0.865); the“aggressive humor”level is (3.121 ± 0.812); and the“self-destructive humor”level is (3.607 ± 0.888).