Türkiyede sağlık turizminin durum analizi: istanbuldaki sağlık yöneticilerine yönelik bir çalışma
An analysis of the health tourism industry in turkey: A study of the health administrators in İstanbul
- Tez No: 455076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ITIR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde yıldızı parlamakta olan sağlık turizmi binlerce yıllık tarihe sahiptir. Sağlık turizmi, tıbbi tedavinin alınması, termal kaynakların kullanılması, rehabilitasyon hizmetlerinin ve kişilerin kendilerini iyi ve sağlıklı hissetmesini sağlayan hizmetlerin giderek artmasına paralel olarak ülkemizin potansiyeli dikkate alındığında önemli fırsatlar sunmakta ve pazar ekonomisinin dikkatini çekmektedir. Sağlık turizmi; kişilerin her türlü sağlık hizmetini almak amacıyla bir ülkeden başka ülkeye gitmeleridir. Sağlık turizmi, medikal turizm, termal turizm ve ileri yaş-engelli turizmi olarak sınıflandırılmaktadır. Son yıllarda dünya nüfusunun giderek yaşlanması, kronik hastalıkların artması, yüksek maliyetlerin yanı sıra kendi ülkelerindeki tedavi hizmetlerinin uzun bekleme süreleri kişileri yurt dışında hizmet almaya yöneltmekte ve bu taleplerdeki artış sağlık turizminin giderek önem kazanmasını sağlamaktadır. Bu çalışma tüm sağlık turizmi hizmetlerinin asgari ölçüde sağlaması gereken kalite standartlarının belirlenmesi ve buna yönelik hazırlanmakta olan mevzuat çalışmalarına katkı sağlaması ve İstanbul ilindeki özel hastane yöneticilerine yöneltilen anket soruları ışığında mevcut durum tespiti yapılarak, sağlık turizmi kalite standartlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya katılanların anket sonuçlarına göre, kurumlarına gelen yabancı uyruklu hastaların çoğunlukla Libya, AB Ülkeleri, Irak, Asya ülkeleri, Suriye ve Balkan Ülkeleri'nden geldiği görülmektedir. Katılımcıların beyanına göre yabancı uyruklu hastalar sağlık kurumunu tercih ederken %23'ü ''kaliteli hizmet sunumu'', %14,9'u“kendi ülkelerinde tedavinin pahalı olması”, %13,2'si,“hekim başarısı”, %12,1'i“hastanenin konumu”, %10,9'u“hasta memnuniyeti”, %8'i“personel kalitesi”, %1,9'u“hastanenin tanıtımına yönelik çalışmalar, %2,3'ü ”güvenilirlik" kriterlerini göz önünde bulundurmaktadır. Yapılan bu çalışma sonucunda sağlık turistlerinin kurum tercihinde en büyük rolü kalitenin oynadığı, aynı zamanda hizmet kalitesinin artması ile hasta memnuniyetinin de artacağı ortaya çıkmıştır. Bu yönü ile tüm sağlık kurumlarını kaliteli hizmet vermeye ve akreditasyona teşvik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Being in the ascendant today, health tourism sector has a history of thousands of years. In case the potential of our country is paid attention in parallel with the gradual increase in obtainment of medical treatment, usage of thermal springs and services which render people feel well and healthy, health tourism provides significant opportunities and arouses the interest of market economy. Health tourism is when a person travels from a country to another one in order to obtain any medical service. Health tourism is classified as medical tourism, thermal tourism and advanced age-disabled tourism. Beside recent overaging of the world population, the increase in chronic illnesses and high prices, long waiting periods of people in their own countries also prompt them to obtain service abroad and the increase in these demands helps health tourism to gain importance. This study is carried out in order to determine the minimum level of quality standards that health tourism services are expected to provide and in order to contribute to the legislation studies in parallel with this, and also in order to determine the quality standards of health tourism through current situation test in the light of the questionnaire addressed to private hospital managers in Istanbul. According to the results of participants who took part in the questionnaire, it is observed that the majority of foreign patients who applied to their institutions are from Libya, EU countries, Iraq, Asian countries, Syria and Balkan countries. According to the statements of the participants, when foreign patients choose a health institution, 23% consider“quality service”, 14.9%“the expensive medical care in their own countries”, 13.2%“doctor success”, 12.1%“the location of hospital”, 10.9%“patient satisfaction”, 8%“personnel quality”, 1.9%“hospital advertisement oriented studies”and 2.3%“reliability”criteria. Subsequent to this study, it is revealed that quality has the key role in institution preference of health tourists and that as the quality of service increases, patient satisfaction also increases. Thus, this study is thought to encourage health institutions to accreditation and to provide quality service.