Selâtin camilerde iş sağlığı ve iş güvenliği uygulamaları
Sultan at mosques on occupational health and safety applications
- Tez No: 455075
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REFİK KORKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İstanbul'un Fethinden sonra birçok Padişahın kendi birikimleriyle yapılmış, Şahsına münhasır özelliklere haiz Selâtin Camilerde İş Sağlığı ve İş Güvenliği uygulamalarını hem tarihi, hem de günümüz kanunları ile imtizaç ederek değerlendirmek gerekir. Son yıllarda çıkartılan kanun ve mevzuat çalışmalarının sonrasında, kademeli olarak günümüzde birçok iş yerinde uygulaması zorunlu olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu birçok ülkenin sahip olmadığı mevzuata sahip olduğumuzun ispatıdır. Ancak bu kanuna ve kanuna bağlı olarak çıkarılan farklı dallarda çok sayıda yönetmeliğe rağmen özellikle camileri ve ibadet yerlerindeki İş Sağlığı ve İş Güvenliği uygulamaları yok denecek kadar azdır. Bu konuya dikkat çekmek için düzenlenen birçok girişimler sadece bu camilerde bildiri asılmasının ve hutbe-vaaz okunmasının daha ötesine taşınamamıştır. Diğer iş kollarında yapılan seminerler sonrası yayınlanan bildirilerde, yapılan tez ve doktora çalışmalarında ve farklı disiplinler tarafından yapılan araştırma sonucunda varılan ortak sonuca göre, bütün organizasyonlarda çalışanlarımızın kâbusu olan iş kazaların ve meslek hastalıklarının azaltılması için iş sağlığı ve güvenliği kültürünü oluşturmak gerektiği aşikârdır.
Özet (Çeviri)
After the Conquest of Istanbul, Various sultans ", made with your own savings initiatives and direct, custom specifications conferred Qb Sunni Arabs in occupational health and safety laws of both historical and present their applications imtizaç with the legislative work undertaken during the last few years by then and gradually today, many required the implementation of Act No. 6331 the workplace occupational health and Safety Law does not have legislation of many countries is proof of what we have. However this law and depending on the law issued on different branches despite a large number of mosques and places of worship in particular regulation on occupational health and safety practices in negligible. This thread has just one of the many initiatives organized to draw attention to these reports in mosques to preach more than the reading of the hanging and not be moved to the sermon-. In other business lines in the statement released after the seminars, thesis and PhD studies, and by different discipline Keywords; Tram Eminonu Mosques, Every precaution, Occupational Health and Safety, Employer's obligations, Responsibility, Sultans Mosques, Sultans at mosques on occupational health and safety Applications, Historical Mosques, Mosque Cleanin, Mosque Ventilatio, Mosque Security,