Mikro-sensör ile TME hastalıklarının tedavisinde koruyucu plak kullanan hastaların kullanım sürelerinin ve tedavi başarısının karşılaştırılması
Objective assessment of occlusal splint usage time via wearable micro-sensors and comparison of treatment efficiency for myofacial pain
- Tez No: 455092
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUÇİN BAYKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı Miyofasiyal ağrı sendromu bulunan bruksist hastaların sert akrilikten yapılmış tüm çeneyi kaplayan stabilizasyon splinti kullanım miktarını mikro-sensör ile objektif olarak değerlendirmek ve farklı miktarlarda kooperasyon gösteren hastalarda tedavi başarısını karşılaştırmaktır. Araştırmamız Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalına başvuran, Bruksizme bağlı Miyofasiyal ağrı sendromuna sahip, yaşları 18 ile 52 arasında değişen, ortalama yaşları 28,35 olan 27 kadın - 5 erkek, toplam 32 hasta üzerinde yürütülmüştür. Tedavi kapsamında, hastalara günde en az 8 saat olacak şekilde uyurken stabilizasyon splinti kullanmaları söylenmiş ve hastaların splint takma süresini ölçebilmek için TheraMon® mikro sensör kullanılmıştır. Oklüzal splintlerin uygulanmasından 3 ay sonra, splintlerin içinde bulunan mikro sensördeki veriler TheraMon® isimli kablosuz okuyucu ile bilgisayara aktarılmış ve sonuç olarak kullanım zamanları değerlendirilmiştir. Hastaların birinci, ikinci, dördüncü, sekizinci ve onikinci hafta sonunda yapılan kontrollerde konforlu ağız açıklığı, maksimum ağız açıklığı, Mandibulanın lateral hareketleri ve protrüziv hareketi ölçülmüştür. Aynı zamanda ağrı miktarının sübjektif değerlendirmesi amacı ile Vizüel Analog Skala kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları genel olarak incelendiğinde hastaların plaklarını önerilen sürenin altında kullandığı görülmüştür. Kooperasyonu yüksek ve düşük hastalar arasında tedavi başarısı yönünden anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the objective usage time with microsensors adjusted into the occlusal splints and compare treatment efficiency on the patients with different cooperation. Our study was carried on 32 patients, consisted of 27 women and 5 men who showed bruxism related myofacial pain syndrome. The mean age of patients was 28.35 years. Patients were refered to Suleyman Demirel University Dentistry Faculty Department of Oral and Maxillofacial Surgery for treatment. The patients were told to wear their splints for at least 8 hours a day and TheraMon® microsensors were used to measure the usage time. After 3 months of activator usage, the data in the microsensors in the splint was transferred to the computer with the wireless reader and usage time was evaluated as a result. Patients were evaluated for Inter-incisal mouth opening, maximum interincisal mouth opening, protrusive movements and lateral movements at the end of first, second, fourth, eighth and twefth week. Pain scores were also evaluated using Visual Analog Scale. In the general evaluation of the study results, patients used their splints less than the recommended duration. There was no significant difference in terms of treatment success in the high or low cooperate patients.