Tek girişli artrosentez işleminde temporomandibular eklem'in ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the single puncture arthrocentesis procedure of temporomandibular joint with ultrasonography
  1. Tez No: 455091
  2. Yazar: ELİF BİLGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Artrosentez; TME'de ağrının, hareket kısıtlılığının ve enflamasyonun giderilmesi amacıyla üst eklem boşluğunun yıkanması işlemidir. TME'de effüzyon sonucunda eklem kapsülünün genişliği artar. Bu çalışmanın amacı literatürde daha önce değerlendirilmemiş olan; US rehberliğinde tek girişli artrosentez işleminin etkinliğinin klinik ve US bulgularıyla değerlendirilmesidir. Başlangıç hipotezimiz“US rehberliğinde artrosentez işlemi klinik düzelmeyle birlikte kapsüler genişliğin azalmasına neden olur.”şeklindedir. Bu çalışmaya 18 yaş üstü 40 hasta (K/E:36/4) dahil edildi (ortalama yaş ± standart hata; 34.35 ± 2.34 yıl). TME'de rahatsızlık nedeniyle muayene olmak için başvurup, klinik muayene ve MRG ile değerlendirilip, artrosentez endikasyonu koyulmuş hastalar çalışma grubunu oluşturdu. Artrosentez işleminden önce mandibular hareket mesafeleri ve görsel analog skala yardımıyla hastaların ağrı düzeyleri değerlendirildi. Kapsüler genişlik US ile ölçülüp kaydedildi. US rehberliğinde artrosentez işlemi uygulandı. İşlemden 1 gün, 7 gün ve 3 ay sonraki kontrollerde mandibular hareket mesafeleri ve görsel analog skala ile ağrı değerlendirildi. 3 ay sonraki kontrolde kapsüler genişlik US ile tekrar ölçüldü. Elde edilen bulgular tedavi öncesi bulgularla karşılaştırılıp, istatistiksel analizlerle değerlendirildi. Toplam 53 eklem değerlendirildi. İşlem öncesi ve işlem sonrası ortalama maksimum ağız açıklığı istatistiksel olarak anlamlı derecede arttı (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Arthrocentesis is an irrigation procedure of joint space according to eliminate enflammation, pain and joint movement restriction. As a result of effusion capsular width increases. The aim of this study is to present the clinical and US findings of US guided single puncture arthrocentesis of TMJ that was not evaluated previously in the literature. The preliminary hypothesis is“The US guided single puncture arthrocentesis causes decrease of the capsular width with clinical recovery”. This study has been conducted on 40 patients (F/M: 36/4) over the age of 18 (mean age ± standart error; 34.35 ± 2.34 year). The patients who were attended with the complaint of TMJ disorder with arthrocentesis indication that was decided after the clinical and MRI evaluation. Before the arthrocentesis the mandibular movements measured and pain has been evaluated with VAS. Capsular width has been measured on US and than US guided arthrocentesis has been performed. Clinical follow up has been performed 1 day, 7 days and 3 months after the procedure by measuring the mandibular movement and VAS of pain. Capsular width has been measured in the follow up after 3 months by US. The differences about the clinical and US findings between before and after the procedure has been evaluted and statistically analised. A total of 53 TMJ were examined. Improvement on mean maximum interocclusal opening was defined as an significantly increase (p=0.001).