Jinekolojik kanseri olan kadınlarda watson'ın insan bakım kuramına temellendirilmiş hemşirelik bakımının semptom yönetimi, umudu destekleme ve yaşamda anlam bulmaya etkisinin incelenmesi
The effectiveness to chemotherapy symptoms, hope and meaning in life status of women who has gynecological cancer of the nursing care program based on watson' theory of human caring
- Tez No: 455098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YANGIN, PROF. DR. ÖZEN KULAKAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Amaç: Jinekolojik kanser tanısı alan kadına Watson'ın İnsan Bakım Kuramı'na temellendirilmiş hemşirelik bakımının kemoterapi semptomlarına, umut ve yaşamda anlam bulma düzeylerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışma nicel ve nitel yaklaşımın birlikte kullanıldığı karma yöntem araştırmadır. Nicel aşama, 26 girişim, 26 kontrol olmak üzere 52 jinekolojik kanser tanısı alan kadınla randomize kontrollü olarak yürütülmüştür. Müdahale grubuna beş hafta süre ile Watson'ın İnsan Bakım Kuramı'na temellendirilmiş hemşirelik bakımı verilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Kemoterapi Semptom Değerlendirme Ölçeği, Herth Umut Ölçeği ve Yaşam Tutum Profili Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve nonparametrik testler kullanılmıştır. Nitel aşama, girişim grubundaki 15 kadınla bireysel derinlemesine görüşme yöntemiyle, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yürütülmüştür. Nitel veriler içerik analizine göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Nicel veriler incelendiğinde, müdahale sonunda girişim grubundaki kadınlarda bazı kemoterapi semptomlarının sıklığının, şiddetinin ve rahatsızlık derecesinin, kontrol grubundaki kadınlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluate the effectiveness of the nursing care program based on Watson' Theory of Human Caring to chemotherapy symptoms, hope and meaning in life status of women who has gynecological cancer. Method: This research was mix method research including quantitative and qualitative approach. Quantitative phase was carried out on 52 women who has gynecological cancer including 26 experimental and 26 control groups by using the pretest-post test with randomized controlled study. Nursing care based on Watson's Theory of Human Caring was applied to the experimental group for a period of five weeks. Data were collected through Personel Information Form, Chemotherapy Symptom Assessment Scale, Herth Hope Scale and Life Attitude Profile-Revised. The analysis of data was conducted using descriptive and nonparametric tests. Qualitative phase was carried out on 15 women in experimental group through individual in-depth interviews and semi-structed interview form. Data obtained from interviews was evaluated by conducting content analysis.