Primer beyin tümörü nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastalarda yaşanan semptomlar ve şiddetinin belirlenmesi
Identify the symptoms and determine the severity of the symptoms seen in patients WHO underwent surgery for primary brain tumors
- Tez No: 455119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA CEBECİ, PROF. DR. YUSUF İZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç:Bu çalışma, primer beyin tümörü nedeniyle ameliyat edilen hastalarda görülen semptomlar ve bu semptomların şiddetinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel türde bir çalışmadır. ÇalışmaMart- Kasım 2016 tarihleri arasında Ankara'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin nöroşirürji kliniğinde cerrahi tedavi uygulanan ve araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan 90 hasta ile yapılmıştır.Veriler, kişisel bilgi formu ve M.D. Anderson Beyin Tümörü Semptom Envanteri (MDA-BTSETR) kullanılarak, hastalarla yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS 23 programı ile sayı, yüzde, ortalama, standart sapma Kolmagorov Smirnow, Kruskal-Wallis, Bonnferroni düzeltmeli Mann Whitney U, t testi, ki kare, faktör analizi ve Cronbach alfa güvenirlik katsayısı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Hastaların %37.8 (n:34) kadındır. Yaş ortalaması 41.5±14.58 yıldır. Olguların % 25.6 (n:23) sına evre 1'de tanı konmuştur. %28.9 (n:26) ile frontal lob en sık görülen tümör lokasyondur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to identify the symptoms and determine the severity of the symptoms seen in patients who underwent surgery for primary brain tumors. Material and Methods: Research was descriptive and cross-sectional. The study was conducted with 90 patients who underwent surgical treatment in a neurosurgical clinic of an education and research hospital in Ankara between March-November 2016 and met the inclusion criteria. The data were collected by face-to-face interviews with patients, using personal information form and M.D. Anderson Brain Tumor Symptom Inventory (MDA-BTSI). The data were analyzed with SPSS 23 program, using number, percentage, mean, standard deviation, Kolmogorov Smirnov, Kruskal-Wallis, Bonnferroni corrected Mann Whitney U, t test, chi square, factor analysis and Cronbach alpha reliability coefficient. Results:37.8% (n: 34) of the patients were female. The average age is 41.5 ± 14.58 years. 25.6% (n: 23) of the cases were diagnosed at stage 1. The most common tumor location was frontal lobe and the rate was 28.9% (n: 26). Defecation habits, pain, fatigue, appearance changes are the most common symptoms and these symptoms affect the emotional state, work life and daily activities more.