Hematopoetik kök hücre nakli olgularında hepatit ve klinik seyri
Clinical progress of hepatitis in hematopoietic stem cell transplantation patients
- Tez No: 455125
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, kök hücre nakli olgularında viral hepatit klinik seyirleri değerlendirilerek, risk faktörlerine yönelik analizler yapılmış ve bu hasta gruplarında uygulamalara yansıma olasılığı bulunan öneriler oluşturulmaya çalışılmıştır. HASTALAR VE METOD: Kök Hücre Nakil ünitemizde yapılmış olan 561 kök hücre nakli arasından;15 HBsAg pozitif, 51 Anti HBc IgG pozitif ve 3 anti HCV pozitif olmak üzere 69 hasta ve 1 akut B hepatitLi toplam 70 hasta çalışmaya alınmıştır. Olgular nakil tiplerine göre allojenik veya otolog ve Anti HBs pozitif veya negatif olma durumlarına göre değerlendirilerek Hepatit B Virüsü (HBV) ters serokonversiyonu veya re-aktivasyonuna ilişkin tahmini rölatif riskler ve kümülatif insidanslar hesaplanmıştır. BULGULAR: HBsAg pozitif olarak kök hücre nakli yapılan olgularda reaktivasyon (4/15, %26) ortalama olarak nakil sonrası 13.ayda görülmüş olup; kümülatif insidans analizi yapıldığında 730.günde %44'e çıkmıştır. Anti HBc IgG pozitif olgularda HBV reaktivasyonu açısından allojenik nakil geçirmiş olmak (n=22, %31,8) otolog nakle göre (n=29, %6,8) daha yüksek bir risk faktörü olarak hesaplandı. Anti HBc IgG pozitif olup allojenik nakil yapılan hastalarda anti HBs negatif olan (n=9) olgulardaki HBV reaktivasyonu (%55) tahmini rölatif riski, anti HBs pozitif 'lere göre(n=13) (%15) 6,8 olarak hesaplandı.Anti HBc IgG pozitif olup allojenik nakil yapılan hastalarda; anti HBs negatif olan olgularda kök hücre nakli sonrası 940.günde %75'e kadar ulaşmaktadır. SONUÇ: HBsAg pozitif olgularda profilaksi en az 1 yıl devam ettirilmelidir. Anti HBc IgG pozitif hastalar, HBV ters sero-konversiyonu açısından risk taşımakta olup, allojenik nakil yapılması, otolog nakle göre daha yüksek risklidir. Anti HBc IgG pozitif olup, allojenik nakil yapılacak olgulara HBV profilaksisi verilmelidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES This study aims to evaluate the clinical progress of viral hepatitis in hematopoietic stem cell transplantation(HSCT) patients and to reach probable recommendations for clinical care by analysing risk factors related to viral hepatitis. PATIENTS AND METHODS Patient files 561 HSCT patients were retrospectively searched . 5 HBsAg positive, 51 anti HBc IgG positive, 3 anti HCV positive cases and one acute hepatitis B patient (70 cases totally) were included. Cases were grouped according to transplant types (allogeneic or autologous) and according to b anti HBs status to calculate relative risks and cumulative incidences of Hepatitis B Virus (HBV) reactivation. RESULTS: 4 (%26) of 15 patients with HBsAg positivity showed reactivation in 13th month in average While cumulative incidence of reactivation reached 44t% on 730th day following HSCT. In Anti HBc IgG positive group, Allogeneic HSCT (n=22) was a higher risk factor for reactivation (31,8%) than autologous HSCT (n=29, 6,8%) Relative risk of reactivation in the group of anti HBc IgG positivity who recieved allogeneic HSCT when the patient is anti HBs negative (n=9, 55%) if compared to anti HBs positive (n=13, 15%) was 6,8. Cumulative incidence of reactivation in anti HBc IgG group with anti HBs negativitiy reached 75% on 940th day. CONLUSIONS: In HBsAg positive patients, HSCT should be performed under one year long prophylaxis. Anti HBc IgG positive patients carry the risk of reverse seroconversion. Patients who are anti HBc IgG positive and anti HBs negative should receive prophylactic treatment for HBV if allogeneic HSCT is to be performed.