Hematopoetik kök hücre nakli olan çocuk hastalarda aşı serolojisini etkileyen etmenlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Hematopoetik kök hücre nakli olan çocuk hastalarda aşi serolojisini etkileyen etmenlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 751442
  2. Yazar: NUREFŞAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVTAP VELİPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hematopoetik kök hücre nakli (HKHN), birçok malign ve malign olmayan hastalığın tedavisinde yer almaktadır. Bu alandaki yeni gelişmeler ile HKHN'ye bağlı komplikasyonlar ve ölüm oranları önemli derecede azalmıştır. Nakil sonrası dönemde bu hastalara uygulanacak olan yeniden bağışıklama programı, aşı ile önlenebilir hastalık riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. HKHN yapılan hasta grubunun çok değişkenli olması nedeniyle standart bağışıklama programı oluşturmak oldukça güç olup ideal bağışıklama programının oluşturulabilmesi için her geçen gün yeni çalışmalar yapılmaktadır. Bu araştırmada ideal bağışıklama programının oluşmasına katkı sağlamak adına aşı serolojisini etkileyen etmenlerin bulunması amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'nda 2012-2020 yılların arasında HKHN uygulanmış olan, nakil sonrası primer aşılaması Sosyal Pediatri Bilim Dalı'nda tamamlanan hastaların hepatit A (n:76), hepatit B (n:81), kızamık (n:65), kızamıkçık (n:65), kabakulak (n:64) ve suçiçeği (n:62) seroloji sonuçları çalışma kapsamında yer alan değişkenlere göre incelenmiştir. Primer aşılama sonrası olguların %97.5'ünde hepatit B, %97.4'ünde hepatit A, %93.8'inde kızamıkçık, %88.5'inde suçiçeği, %87.1'inde kızamık, %80.3'ünde kabakulağa karşı serolojik koruyuculuk sınırının üzerinde yanıt geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) is used in the treatment of many malignant and non-malignant diseases. Complications and mortality rates associated with HSCN have decreased significantly with new developments in this field. The re-immunization programmes applied to these patients in the post-transplant period significantly reduce the risk of vaccine-preventable diseases. Due to the heterogeneous nature of the patients who are undergoing HSCT, it is very difficult to establish a standard immunization programme. New studies are carried out every day to create the ideal immunization programme. In this study, we aimed to determine the factors affecting the vaccine serology in order to contribute to the formation of the ideal immunization program. Hepatitis A (n:76), hepatitis B (n:81), measles (n:65), rubella (n:65), mumps (n:64) and varicella (n:62) serology results of patients who underwent HSCT between 2012 and 2020 at Akdeniz University Hospital, Department of Pediatric Hematology and Oncology, and who completed post-transplant vaccination in accordance with the protocol in the Department of Social Pediatrics were analyzed according to the variables included in the scope of the study. After primary immunization series 97.4% of the patients developed protective antibody titers against hepatitis A, 97.5% against hepatitis B, 93.8% against rubella, 88.5% against varicella, 87.1% against measles, and 80.3% against mumps.