Koroner arter hastalarında interleukin 17a ve LOX-1LDL gen polimorfizmi
Interleukın 17a and LOX-1LDL gen polymorphısm in coronary artery diseases
- Tez No: 455126
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN İPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH), koroner arterlerin genellikle ateroskleroz nedeniyle iç duvarlarında plak oluşması sonucu daralması veya tıkanması olarak tanımlanmaktadır Aterogenez sırasında yükselen oksidatif stres, arter duvarındaki lipid oksidasyonunu artırmaktadır. İntimada biriken oksitlenmiş olan düşük-yoğunluklu lipoprotein (ox-LDL), plak gelişimini ilerleterek hücre proliferasyonu ve ölümü arasında bir dengesizliğe neden olmaktadır. İnterlökin 17A (IL-17A)'nın pro-inflamatuvar bir sitokin olduğunu ve aterosklerotik lezyonlardaki makrofajları harekete geçirip bölgeye topladığı ve aktive ettiğini göstermektedir. IL-17A, plak destabilizasyonunda inflamatuvar süreçlere katılabilmekte ve akut koroner sendrom için kuvvetli bir belirteç olarak düşünülmektedir. Metod: Çalışmamızda, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi A.D.'da KAH tanılı 100 hasta ve 100 sağlıklı kontrolde IL-17A ve LOX-1 genlerinin rollerinin araştırılması, hastalığın etyolojisi ve prognozuna olan etkilerinin prospektif olarak ortaya konması hedeflenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda, LOX-1 geni K167N (rs11053646) polimorfizmi ile IL-17A rs3819025 ve rs8193037 polimorfizmleri gerçek-zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile belirlendi. KAH ve kontrol grupları, OLR1 rs11053646 polimorfizmi genotip frekansları açısından karşılaştırıldığında, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.293). KAH ve kontrol grupları, IL17A rs3819025 ve rs8193037 genotip frekansları açısından karşılaştırıldığında, gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.457, p=1.00). KAH riski lojistik regresyon analizi ile değerlendirildiğinde, bel çevresi artışının KAH riskini 1.14 kat artırdığı tespit edildi (p=0.002). Sonuç: Koroner arter hastalığı patogenezinin çevresel faktörlerin hastalık
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Coronary artery disease (CAD), is defined as the formation of plaque on the inner walls of the coronary arteries and results narrowing or blockage due to atherosclerosis. The increased oxidative stress during atherogenesis rises lipid oxidation in arterial wall. Oxidized low-density lipoprotein (ox-LDL) that accumulates in the intima, makes the progression of plaque development and causes an imbalance between cell proliferation and death. IL-17A is a pro- inflammatory cytokine. In a study, IL-17A was shown to recruit and activate macrophages in atherosclerotic lesions. IL- 17A, may participate in the inflammatory processes in plaque destabilization and may be a marker for acute coronary syndrome. ´ Method: The aim of our study, is to investigate the roles of the IL-17A and LOX-1 genes in 100 CAD diagnosed and 100 healthy controls in I.U. Cerrahpasa Medical Faculty Department of Cardiovascular Surgery. Results: LOX-1 K167N (rs11053646) and IL-17 rs3819025 and rs8193037 polymorphisms were determined with real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). There was no significant difference in OLR1 rs11053646 genotype frequencies between CAD and controls (p=0.293). No significant difference was observed in IL17A rs3819025 and rs8193037 genotype frequencies between CAD and controls (p=0.457, p=1.00). When CAD risk were evaluated with logistic regression model, waist circumference were found to increase CAD risk with 1.14 fold (p=0.002). Conclusion: Environmental factors in the pathogenesis of CAD is a risk factor for disease pathogenesis but OLR1 rs11053646, rs3819025 and IL-17A, IL-17A, rs8193037 genotype, like other studies, don't play a role in the development and severity of CAD.