Multipl skleroz hastalarında tütün tüketiminin hastalık sürecine etkisi ve IL-17 ile IL-23 düzeylerinin korelasyonu
The effect of smoking on ms subtypes and correlation with IL17 & IL23 levels
  1. Tez No: 455141
  2. Yazar: AYŞE DENİZ ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
GİRİŞ: Bu çalışmanın amacı multipl skleroz (MS) tipleri üzerine sigaranın etkilerini ve bu etkilerin IL 17 ve 23 düzeyleri ile ilişkisini araştırmaktır. YÖNTEM: Klinik izole sendrom (KİS), relapsing remitting MS (RRMS), primer progressif MS (PPMS), sekonder progressif MS (SPMS) ve sağlıklı kontrol olgularından periferik kan örnekleri alınmıştır. Sigara tüketim alışkanlıkları bu çalışma için hazırlanmış bir anket aracılığı ile sorgulanmıştır. Hastalar ve kontroller sigara tüketim alışkanlıklarına göre hiç içmemiş, bırakmış ve aktif içici olarak gruplandırılmıştır. SONUÇLAR: Çalışmamıza 60 multipl skleroz tanılı hasta ile 20 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Multipl skleroz hastaları 8 KİS, 32 RRMS, 15 SPMS ve 5 PPMS tanılı hastadan oluşmaktadır. Çalışmamızda; aktif olarak sigara içimi MS hastalarında daha yüksek atak/yıl oranı ile ilişkili bulunmuştur. Sigara içimi daha düşük IL 23 düzeyleri ile ilişkilidir. Sigara dumanına pasif maruziyet, ilerleyen dönemde kranyal MR görüntülemelerde atrofi ile ilişkili iken,iIn utero maruziyet, polisemptomatik hastalık başlangıcı ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. Annesi, kendisinin çocukluk döneminde sigara içmiş hastalarla, içmemiş hastaların başlangıç semptomları farklılık arz etmektedir. SONUÇ: Bu çalışma bağlamında, sigara tüketiminin ve pasif maruziyetin MS hastalığı üzerine olumsuz etkileri mevcuttur. Bu ilişkinin Th17 yolağı üzerine etkileri net değildir. Sigara bırakılması önerilerinin ve programlarının, MS hastalarının faydasına olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The aim of the study was to investigate whether there is any effect of smoking status in the different subtypes of multiple sclerosis (MS) and IL 17 & IL23 levels. METHOD: Blood samples were obtained from patients who are diagnosed with clinically isolated syndrome (CIS), relapsing-remitting MS (RRMS), primary progressive MS (PPMS), secondary progressive MS (SPMS) and healthy controls. Smoking habits are questioned via the specifically created questionnaire. Patients and controls are grouped into three subgroups according to smoking status as active smokers, former smokers and never smokers. RESULTS: There were 60 patients and 20 age-sex matched healthy controls. The patient groups consisted of 8 CIS, 32 RRMS, 15 SPMS and 5 PPMS cases. Actively smoking is proportionate with higher attack rate per year. Smoking is reversely proportionate with IL 23 levels. Passive smoking is associated with atrophy in the follow up cranial MRI. In utero exposure is associated with polysymptomatic disease onset. The onset symptoms between patients whose mothers have smoked during patients' childhood differ from each other. CONCLUSION: This study shows detrimental effects of smoking and passive smoking on MS. The relationship between these adverse effects and Th17 pathway is not clear. It is evident that MS patients should be adviced against smoking and should be directed to programs for quitting smoking.