Enerji tabanlı cihazların bağlamasız tiroidektomi sonrası yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of effects of energy based devices on quality of life after sutureless thyroidectomy
- Tez No: 455143
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATEŞ ÖZYEĞİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte bir yandan hastalıkların tanısı kolaylaşırken bir yandan da tedavi yöntemleri de kolaylaşmaktadır. Enerji tabanlı damar kapama cihazları (ETDKC) cerraha kolaylık sağlayan ve ameliyat süresini kısaltmaya yarayan yeni teknolojilerin başında gelmektedir. ETDKClere örnek olarak Ligasure™ (Medtronic, MN, ABD), Harmonic (Ethicon Endo Surgery, CN, ABD) ve Thunderbeat (Olympus Co Inc, Tokyo, Japan) verilebilir. Selim tiroid hastalıkları genellikle hayatı tehdit etmese de hastaların yaşam kalitesinde bozulmaya neden olmaktadır. Literatürde tiroidektomi sonrası hastaların yaşam kalitesinin iyileştiği gösterilse de EDTKC'lerin etkisi değerlendirilmemiştir. Yöntem ve Gereç: ThyPRO-39 anketi Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği yöntemle Türkçe'ye çevrildi. İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda selim tiroid hastalıkları için iki ETDKC (Ligasure™ LF1212 veya Harmonic Focus®) kullanılarak bağlamasız total tiroidektomi yapılan 200 (100'ü Ligasure™, 100'ü Harmonic) hastayı içerecek şekilde hastalara retrospektif ve prospektif olarak ameliyat öncesi ve sonrası anket uygulaması yapıldı. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından TTU-2016-20092 proje numarası ile desteklenmiştir. Bulgular: Ocak 2014 – Mayıs 2016 tarihleri arasında bağlamasız total tiroidektomi ameliyatı yapılan 1032 hastanın dosyaları, hastane bilgi yönetim sistemi kayıtları, ameliyat notları, patoloji raporları incelendi. Harmonic kullanılan hastalardan takipte kaybedilme olmazken Ligasure™ kullanılan hastalardan 7'sine iletişim bilgisi değişikliği nedeniyle ulaşılamadı. Hastaların dağılımında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve sigara kullanımı açısından farklılık mevcut değildi. ThyPRO-39 anketinin 13 ilgi alanından sadece“Göz belirtileri”ve“Bilişsel işlevler”ilgi alanlarında Harmonic grubunda daha belirgin iyileşme izlenmiştir. Sonuç: Harmonic ile yapılan total tiroidektomi selim tiroid hastalıklarında yaşam kalitesini bilişsel işlevlerde ve göz belirtilerinde Ligasure™'a göre daha çok iyileştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: With developing technology, treatment of diseases also eased along with diagnosis of diseases. Energy-based vessel-sealing-devices(EBVSD) is leading technology that shortens duration of operation and helps to surgeon. Examples of EBVSDs are: Ligasure™(Medtronic, MN), Harmonic(Ethicon Endo Surgery, CN), and Thunderbeat(Olympus Co Inc, Tokyo, Japan). Even though, benign thyroid diseases are not life-threating, they disrupt quality-of-life(QoL). In literature, it was shown that after thyroidectomy QoL of patients get better, however effect of EBVSDs are not assessed yet. Material and methods: ThyPRO-39 is translated to Turkish according to method of WHO. ThyPRO-39-TR was applied to 200-patients who underwent to sutureless total thyroidectomy(STT) with either two EBVSDs (100 for each:Ligasure™ LF1212 and Harmonic Focus®) in Istanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty, Department of General Surgery for benign thyroid diseases in retrospective and prospective manner. This work was supported by Scientific Research Projects Coordination Unit of Istanbul University. Project number: TTU-2016-20092. Results: Patient files, hospital-information-system records, operative notes, pathology reports of 1032 patients who underwent to STT between January 2014 - May 2016 were assessed. While there was no dropped cases in patients Harmonic was utilized, seven of Ligasure™ used patients dropped due to change of contact information. There was no difference between groups for age, gender, body-mass-index, and tobacco use. Only“Eye symptoms”and“Cognitive functions”domains of that 13 domains of ThyPRO-39-TR were better in patients Harmonic was used. Conclusion: When Harmonic is used during STT for benign thyroid diseases, cognitive functions and eye symptoms get better than Ligasure™ was used.