Metastatik akciğer adenokarsinomlarında EGFR – alk mutasyon durumuna göre platin bazlı kemoterapi yanıt değerlendirmesi
Treatment response evaluation of platinum based chemotherapy in metastatic lung adenocarcinoma patients according to EGFR - alk gene mutation status
- Tez No: 455144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: EGFR mutasyonu ve/veya EML-4/ALK transfüzyon geni taşıyan metastatik akciğer adenokarsinomu vakalarının, demografik ve klinik özellikleri ile platin bazlı kemoterapiye yanıtlarını ve progresyonsuz sağkalım sürelerini değerlendirmek. Metot: Çalışmaya 2580 akciğer kanseri vakasından, EGFR Ekson 18-19-20-21 mutasyonu ve/veya EML-4/ALK transfüzyon geni araştırılmış olan metastatik akciğer adenokarsinomlarının, ilk basamakta platin bazlı kombine kemoterapi alıp yanıt değerlendirmesi yapılmış olanlar dahil edildi. Hastaların yaş, tanı yaşı, cinsiyet, sigara kullanımı, komorbiditeleri, kendisi ve ailesinde malignite öyküsü, metastaz bölgeleri, gen mutasyonları, geçirdiği operasyonlar, radyoterapi ve kemoterapi, toksisiteleri, tedavi yanıtları ve progresyonsuz sağkalım süreleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya uygun 105 hastanın 14'ü(%13,3) EGFR mutasyonu, 4'ü(%4,4) EML-4/ALK transfüzyon geni taşımaktaydı. 75 vakada her iki gen de saptanmadı. EGFR mutasyonu ve EML-4/ALK transfüzyon geni taşıyan akciğer adenokarsinomlarının, sigara kullanmayan ve kadın hastalardan oluştuğu saptandı. Ayrıca EML-4/ALK grubunun genç hastalardan oluştuğu gözlendi.(p=0,028) EGFR Ekson 19 mutasyonu karaciğer metastazı(p=0,046), Ekson 20 mutasyonu kemik metastazı(p=0,05), Ekson 21 mutasyonu ise parietal plevra tutulumu(p=0,035) ile ilişkili saptandı. EGFR mutasyonları genel değerlendirmesinde platin bazlı kemoterapi yanıtı ve progresyonsuz sağkalım üzerine etki gözlenmezken, alt grup analizinde EGFR Ekson 18 mutasyonu olumlu tedavi yanıtı ile ilişkili saptanmıştır.(p=0,028) EML-4/ALK transfüzyon geni varlığında tedavi yanıtı ve progresyonsuz sağkalım üzerine etki gözlenmemekle birlikte platin bazlı kombine kemoterapi ile daha fazla toksisite gelişimi gözlenmiştir.(p=0,022) Sonuç: EGFR mutasyonu ve EML-4/ALK transfüzyon geni akciğer adenokarsinomunda platin bazlı kemoterapi yanıtını ve progresyonsuz sağkalımı etkilememektedir. Bu genler ile tedavi yanıtları ve metastaz bölgeleri arasındaki ilişkilerin, geniş bir örneklemle prospektif olarak araştırıldığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate demographic and clinical features of metastatic lung adenocarsinoma patients harbouring EGFR mutations and/or EML-4/ALK transfusion gene and also assess treatment responses to the first-line platinum based chemotherapy and progression free survivals. Methods: 2580 lung cancer patients evaluated for study, retrospectively. Only stage 4 lung adenocarcinoma patients who was investigated for EGFR Exon 18-19-20-21 mutations and/or EML-4/ALK transfusion gene and treated with platinum based regimens at first-line enrolled to the study. Patients who didn't evaluated for treatment response excluded. Patients' data about age, age at diagnosis, smoking status, comorbidities, malignity history of patients and first degree relatives, metastasis zones, gene mutation status, surgical operations, radiotherapy and chemotherapy plans, treatment related toxicity, treatment responses and progression-free survivals recorded. Results: 105 patients were eligible for study. 14(13,3%) patients showed EGFR mutations while 4(4,4%) patients were positive for EML-4/ALK transfusion gene. 75 patients were wild-type for both mutations. Patients harbouring these genes were mostly non-smoking females. Besides EML-4/ALK positive lung adenocarcinomas were younger.(p=0,028) EGFR Exon 19, 20 and 21 was statistically related to liver, bone and parietal pleura metastasis, respectively.(p=0,046/0,05/0,035) While there was no relationship between treatment response and EGFR gene mutation status, in subgroup analysis for EGFR Exons, Exon 18 seems to be related with good treatment response to platinum-based chemotherapy.(p=0,028) Progression-free survival times showed no significant difference between EGFR, ALK and wild-type groups. Harbouring EML-4/ALK transfusion gene was related to more toxicity with platinum-based regimens while showing no effect on treatment response.(p=0,022) Conclusion: Mutations of EGFR and ALK genes are related to neither platinum-based chemotherapy response nor progression-free survival. More prospective studies with larger samples are needed to verify this results.