İstanbul'daki aile hekimlerinin adli nitelikteki olgulara yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the approach to medicolegal cases of family physicians in Istanbul
  1. Tez No: 455145
  2. Yazar: NACİYE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Aile Hekimliği, Forensic Medicine, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Acil dışı birinci basamak koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin büyük kısmı aile sağlığı merkezlerinde verilmektedir. Aile Sağlığı merkezlerine başvuran adli nitelikteki olguların aile hekimleri tarafından değerlendirilerek doğru yönlendirilmesinde sorunlar yaşandığı bilinmektedir. Bu çalışmada, İstanbul'da görev yapmakta olan aile hekimlerinin adli nitelikteki olgulara yaklaşımlarının tespiti ve değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 25.11.2015 ile 25.02.2016 tarihleri arasında İstanbul'da görev yapmakta olan 182 aile hekimine yönelik bir anketle yapıldı. Anket formları 7 adet demografik veri ve 20 adet yapılandırılmış olgular şeklinde çoktan seçmeli sorudan oluşturuldu. Bu formlardan elde edilen veriler 'SPSS® for Windows 20.0' programına kayıt edilerek istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: İstanbul'da görev yapmakta olan aile hekimlerinin defin ruhsatı düzenleme ve keşif muayenesinde otopsi kararı vermekte çekingen davrandıkları, kati rapor yerine geçici rapor verme eğiliminde oldukları, gerekli olmayan olgularda uzman hekime yönlendirdikleri, bulaşıcı hastalık bildiriminde yetersiz oldukları, hymen muayenesinde çekingen davrandıkları anlaşıldı. Bununla birlikte fiziksel istismara, madde kullanımına, aşı yaptırmak istemeyen aileye yaklaşımları, yaşlı istismarının fark edilmesi ve bildirimi, hasta sırrını saklama konularında yeterli oldukları görüldü. Tartışma ve Sonuç: Adli olgulara yaklaşım konusunda aile hekimlerinin yeterli oldukları ve olmadıkları konular vardır. Aile hekimlerinin oldukça geniş bir görev, yetki ve sorumluluk alanlarının bulunduğu, bunun dışında defin ruhsatı ve adli nöbet gibi ekstra görevlerle karşılaştıkları saptandı. Aile hekimlerinin sorumluluklarının daraltılması gerektiği ve yeterli olmadıkları adli tıbbi konular için mezuniyet öncesi ve sonrası periyodik eğitimlerle desteklenmeye ihtiyaçları olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The majority of non-emergency primary preventive and curative health services are provided in family health centers. It has been known that at family health centers problems occur during correct referral and evaluation of medicolegal cases by family physicians. In this study, it is aimed to detect and evaluate family physicians', who work in Istanbul, approach to medicolegal cases. Material And Methods: This study is performed by a survey with 182 family physicians who work in Istanbul, between 25/11/2015 and 02/25/2016. Questionnaires have been prepared from 7 demographic questions and 20 multiple choice questions with vignettes. Statistical analysis of the data obtained from these forms were evaluated by recording them into SPSS® for Windows 20.0 program. Results: It is realized that family physicians working in Istanbul are reluctant to arrange burial license and to make decision for an autopsy while on the discovery, tend to give preliminary report instead of final report, tend to refer unnecessary cases to experts, insufficient to report infectious diseases, behave reluctant about hymen examination. Besides they know enough about approach to physical abuse, drug abuse, family who does not want their children to be vaccinated; reporting and recognising elderly abuse and keeping patient's secret. Discussion and Conclusion: There are issues that the family physicians are adequate or not while approaching medicolegal cases. They have wide range of duty, authorities and resposibilities, except these it is also detected that they face extra duties as arrangement of burial licence and legal discovery duties. It is realized that family physicians' responsibilities should be restricted and family physicians should be supported by periodic educations on medicolegal issues before and after graduation.