Skuamöz hücreli karsinomda ING-2 gen fonksiyonlarının çalışılması (Klinik çalışma)
ING-2 gene functions on squamous cell carcinoma (Clinical case)
- Tez No: 455151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Genetics, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Skuamöz hücreli karsinom non-melanom cilt kanserlerinin %15'ini oluşturur. Kronik UVA ve UVB maruziyeti, açık ten rengi, radyasyon, kronik skar zemini, immunsupresif durumlar ve bazı genetik hastalıklar risk faktörleridir. Aktinik keratoz en sık karşılaşılan prekürsör lezyonudur. Bowen hastalığı ise skuamöz hücreli karsinom in situ'dur. Hücre siklusu çeşitli genler ve transkripsiyon faktörleri tarafından düzenlenen kompleks bir olaydır. Tümör supresör genler ve protoonkogenler arasındaki hassas dengenin bozulması, bir takım neoplastik olayları tetikler. En bilinen tümör supresör gen p53'tür. p53 geni, çeşitli gen aileleri ile ortak çalışır. Bunlar arasında tümör supresör genler; ING ailesi de bulunur. p53 mutasyonu, cildin skuamöz hücreli karsinomunda en sık rastlanan mutasyondur. p53 ile ING gen ailesi arasındaki mutualist ilişki literatürde gösterilmiştir. ING gen ailesinin hücre siklusu üzerinde, apoptozu başlatıcı, DNA hasarını onarıcı, proliferasyonu baskılayıcı ve kromatin yapıyı stabilize edici etkileri vardır. Güncel bir çalışmada bazal hücreli karsinom tanısı almış hastalarda ING2 ekspresyonlarının tümörlü dokularda azaldığı gösterilmiş ve ING2'nin bazal hücreli karsinom için tümör supresör gen olabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmada skuamöz hücreli karsinom tanısı almış 30 hastanın tümörlü ve sağlam dokularından örnekler alındı. Bu örneklerin ING2 mRNA seviyeleri ölçüldü. Tümör ve sağlam dokular arasındaki farka bakıldı. Ancak sonuçlar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Bu ailenin az çalışılan üyesi olan ING2'nin, hücre ve dokulara göre farklı etkiler göstermesi, tümör baskılayıcı etkilerinin yanında p53'ü baskılayıcı etkilerinin de olması, neoplazinin farklı evrelerinde farklı etkilerinin olması bu sonuca yol açmış olabileceği gibi, çalışmada ki örnek sayısının yetersiz olması da suçlanabilir.
Özet (Çeviri)
Squamous Cell Carcinoma accounts for %15 of non-melanoma skin cancers. Chronic UVA and UVB exposure, light skin color, radiation, chronic scars, immunosuppressive conditions and some genetic disorders are risk factors. Actinic Keratosis is the most common precursor lesion. Bowen's disease is the in-situ form of Squamous Cell Carcinoma. Cell cycle is a complex process regulated by various genes and transcription factors. The imbalance between Tumor Suppressor Genes and Proto-oncogenes initiates tumorigenesis. The most know tumor suppressor gene is p53. p53 gene co-works with many other gene families. ING family is one of these tumor suppressor gene families. p53 mutation is the most common mutation of Squamous Cell Carcinoma of the skin. The mutualist correlation between p53 and ING families are described in the literature. ING family has various effects on cell cycle including; supporting apoptosis, DNA repairing, inhibiting proliferation and stabilizing the chromatin. A recent study has shown that ING2 expression in Basal Cell Carcinoma diagnosed patients' tumor tissues is decreasing and ING2 might be a tumor suppressor gene. In this study samples from tumorous and healthy tissues of Squamous Cell Carcinoma diagnosed 30 patients were obtained. mRNA levels of ING2 were measured. The difference between tumor and healthy tissues were assessed. There was no significant difference between the groups. ING2 which is a less studied member of the family might have caused these results by discordant roles on tumor suppressing and p53 suppressor effects on different cell and tissue types and on diffirent stages of tumorigenesis. The small sample sizes of the groups is an other considerable option for the non-significant results.