Orofaringeal ve özefajiyal motilite bozukluklarının videofloroskopik olarak değerlendirilmesi
Videofluoroscopic evalution of the oropharyngeal and esophageal motility disorders
- Tez No: 455150
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UĞUR KORMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada VFÖ'nün özefagus motilite bozukluklarındaki tanıya olan katkısını belirlemeyi ve çıkan sonuçları manometri sonuçlarıyla karşılaştırmayı amaçladık. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalına yutma bozukluğu sebebiyle baş vuran 73 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Kitle, özefajite sekonder striktür veya benzeri mekanik nedenli disfajisi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Orofaringeal disfajili hastalar yalnızca VFO ile değerlendirilirken, özefajiyal disfajili hastalarda hem VFO hem manometri incelemesi yapıldı. Gerçek zamanlı bir yöntem olan VFÖ'nün başlıca artıları, oral ve farengeal fazın net sekilde değerlendirilmesi, yutma refleksinin tetiklenmesinin görüntülenebilmesi, penetrasyon ve aspirasyonun değerlendirilmesidir. VFÖ'nün dezavantajları ise immobilize hastalarda değerlendirme zorluğu, radyasyon verilişi, hastanın en az tek aşamalı emirleri yapabilmesinin gerekliliğidir. VFÖ ve özefajiyal manometri, özefagus hastalıklarında tanı amacı ile 20 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır. Bu iki yöntem özefagus motilite bozukluklarının tüm yönleriyle ortaya konması bakımından birbirini tamamlayıcı yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study we aimed to determine the contribution of videopharingoesophagography (VPE) in the diagnosis of esophageal motility disorders and to compare with manometry results. The study included 73 consecutive patients admitted to Istanbul University Faculty of Medicine Department of Radiology due to swallowing disorders. Patients with mass, stricture secondary to esophagitis or similar mechanical dysphagia were excluded from the study. Patients with oropharyngeal dysphagia were evaluated with only VPE, whereas patients with esophageal dysphagia were evaluated with both VPE and manometry. Evaluating the oral and pharingeal phase clearly, the ability to display the triggering of the swallowing reflex and demonstrating the aspiration and penetration of bolus are the main advantages of real time VPE. Difficulties in assessment of immobilized patients, radiation exposure, the necessity of the patient doing at least one stage orders are the common disadvantages of VPE. VPE and esophageal manometry is used for more than 20 years for the diagnosis of esophageal diseases. These two techniques are complementary to understand all perspectives of the esophageal motility disorders.