Psoriasis şiddetinin sistemik inflamasyon göstergesi olan nötrofil lenfosit oranı ve CRP ile bağlantısının retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 455154
  2. Yazar: SÜLEYMAN BAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Psoriasis toplumda %2-3 oranında görülen, genellikle diz, dirsek, sakral bölge ve ekstremitelerin ekstansör yüzlerini tutan kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalık eritemli, net sınırlı papuloskuamöz lezyonlarla karakterizedir. Hastalığın patogenezi tam olarak bilinmemektedir. Lezyonların histolojik muayenesinde ise başlıca T lenfosit ve nötrofillerden yoğun bir infiltrasyon görülmektedir. Son yıllarda psoriasisli hastalarda hem lezyonlarda hem de periferik kanda nötrofil ve nötrofil aktivasyon ürünlerinde artış olduğu tespit edilmiş ve hastalığın başlamasında ve alevlenmesinde nötrofillerin önemli rol oynadığı ifade edilmiştir. Aynı zamanda psoriasisli hastalarda sistemik inflamasyonun da mevcut olduğu bilinmektedir. Nötrofil lenfosit oranı (NLO) ise bu inflamasyonu yansıtan pratik bir belirteç olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamıza 2015 Ocak-Kasım ayları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psoriasis Polikliniği'ne başvuran 151 hasta ve kontrol grubu olarak yaş, cinsiyet uyumlu 100 kişi alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalık süresi, PAŞİ skoru, CRP düzeyleri, lökosit sayısı, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı kaydedildi. NLO ise nötrofil sayısının lenfosit sayısına bölünmesiyle elde edildi. Çalışmanın sonucunda hasta grubunda kontrol grubuna göre CRP düzeyi ve NLO oranı anlamlı olarak yüksek tespit edildi. Yine kontrol grubuna göre lenfosit sayısı önemli derecede düşük bulundu. Ayrıca NLO'nun PAŞİ skoru ve CRP ile korele olduğu da tespit edildi. NLO ve CRP düzeyi ile hastalık süresi arasında bir ilişki olmadığı görüldü. Çalışmamızın sonuçları bu konuda daha önce yapılan çalışmalar ile uyumlu bulundu. Sonuç olarak psorasisli hastalarda sistemik inflamasyonu öngörmede NLO'nın kullanılabilir bir belirteç olduğu düşüncesindeyiz. Ayrıca yöntemin ucuz, hızlı ve pratik olmasının diğer belirteçlere göre önemli avantaj sağladığı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disorder that usually involves knees, elbows, sacral region and the extensor surface of the extremities. Psoriasis affects approximately 2–3% of general population. Disorder is charactized by sharply demarcated and erythematous papuloaquamous lesions. Pathogenesis is unknown exactly. In the histological examination of the lesions massive infiltration of T lymphocytes and neutrophils are seen. Neutrophil activation products and neutrophil counts have been reported to be high in psoriasis lesions and peripheral blood of patients with psoriasis and it was stated that neutrophils play a significant role in onset and exacerbation of disorder. Also, it is known that there is systemic inflammation in patients with psoriasis. Neutrophil lymphocyte ratio (NLO) emerges as a practical indicator is reflecting this inflammation. In our study, 151 psoriasis patients who were admitted to Cerrahpasa Medical Faculty Psoriasis Polyclinic between January-November 2015 and as a control group, age- and sex-matched 100 individuals are included. Age, gender, disease duration, PASI score, CRP, leukocyte count, neutrophil count and lymphocyte count of psoriasis patiens were recorded. N/L ratio was obtained by dividing the number of lymphocytes to the number of neutrophils. At the end of the study, N/L ratio and CRP levels were found signifantly higher in psoriasis patients. The lymphocyte count was significantly lower than the control group. Also, it has been found that N/L ratio correlated with PASI score and CRP. No correlation was found between N/L ratio or CRP and disease duration. Our results were consistent with previous studies on this subject. As a result, we believe that N/L ratio is available marker for the prediction of systemic inflammation in patients with psorasis. Furthermore, we think that N/L ratio provides significant advantages over other markers because it is fast, cheap and practical.