Şizofreni hastalarında elektrokonvulsif terapi öncesi ve sonrası mikrorna ifade düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of microrna expression levels in patients with schizophrenia before and after ect
- Tez No: 455180
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sinir sisteminde gen ekspresyonu ve fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynayan mikroRNA'lar erişkin ve embriyonal nörogenez, sinaptik gelişim, dendritik protein sentezi, akson rehberliği ve nöronal plastisitedeki rolleriyle şizofreniyle ilişkili bulunmuşlardır. Ayrıca elektrokonvulsif terapinin (EKT) farklı biyolojik sistemlere gen ekspresyonun epigenetik düzenlenmesi aracılığıyla etki ediyor olabileceği düşünülmekte, mikroRNA'ların terapötik yanıtı belirlemede biyobelirteç olarak kullanılması gündeme gelmektedir. Bu çalışmamızdaki amacımız; EKT öncesi ve sonrası miRNA değişimlerini ortaya koyarak biyobelirteç olabilecek aday miRNA'ların tespit edilmesi ve tedavi sonrası miRNA değişimlerini sağlıklı bireylerle karşılaştırarak ifade düzey değişimi ile klinik arasında korelasyon yapılmasıdır. İlk aşamada şizofreni tanısı ve EKT endikasyonu konmuş olan 8 olgunun EKT öncesinde ve sonrasında, ayrıca 8 sağlıklı kontrolün periferik kanında 2006 adet mikroRNA'nın varlığı incelendi ve çıkan sonuçların gruplar arasında karşılaştırmalı analizi yapıldı. İkinci aşamada, en anlamlı olarak ifadeleri değiştiği tespit edilen mikroRNA'lar arasından literatür taraması yapılarak seçilen mikroRNA'ların 30 şizofreni olgusunda EKT öncesi-sonrası ve 30 sağlıklı bireyde -toplam 90 olguda- gerçek zamanlı PCR ile doğrulama çalışması yapıldı Şizofreni hastalarında EKT öncesinde ve sonrasında miR-20a-5p ve miR-598 seviyeleri anlamlı değişim göstermedi (p=0,990, p=0.152). Sağlıklı kontroller ile şizofreni hastalarının arasında miR-20a-5p ve miR-598 ifade seviyeleri açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0.174, p=0.354).
Özet (Çeviri)
MicroRNAs that regulates gene expression and function, found to be related with schizophrenia with their roles in embryonic and adult neurogenesis, synaptic development, dendritic protein synthesis and neural plasticity. In addition, electroconvulsive therapy (ECT) is considered to impact different biological systems via epigenetic regulation of gene expression. The aim of this study was to evaluate alterations of microRNAs which may be biomarker candidates before and after ECT and to compare post-treatment microRNA expression levels to healthy subjects. Presence of 2006 pieces of miRNA in peripheral blood was examined through miRNA microarray analysis in 8 patients with schizophrenia pre-ECT, post-ECT and 8 healthy individuals. Comparative analysis of outcomes was made between groups. At the second stage, the most significant change in the expression of microRNAs was identified and through a literature search detected microRNAs were validated with real time PCR in 30 schizophrenia patients before and after ECT, and 30 healthy subjects (90 samples). Expression levels of miR-20a-5p and miR-598 were not shown statistically significant difference before and after ECT in patients with schizophrenia (p=0,990, p=0.152).Comparison between patients with schizophrenia and healthy controls did not differ significantly in terms of mir-20a-5p and miR-598 expression levels (p=0.174, p=0.354).