Gestasyonel diabetes mellitus ile D vitamini eksikliği arasındaki ilişki ve doğum sonuçları
Relationship between vitamin D deficiency and gestational diabetes mellitus and obstetrical outcomes
  1. Tez No: 455179
  2. Yazar: ASLIHAN DERİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: D vitamininin glukoz dengesinde önemli rol oynadığı hakkında biriken kanıtlar ışığında geç ikinci trimester kan D vitamini seviyeleri ve Gebelik Diyabeti gelişme riski ile doğum prognozu arasındaki ilişkiyi araştırmak. YÖNTEM: 2011 ve 2013 yılları arasında Cerrapaşa Tıp Fakültesi Hastanesi gebe polikliniğine gebelik takibi için başvuran 2221 gebenin dosyası geriye dönük tarandı ve çalışma kriterlerinie uyan toplam 152 gebeye ait veriler çalışmada kullanıldı. Bunlar arasında 100 Gebelik Diyabeti tanısı almış gebenin verileri vaka, Gebelik Diyabeti tanısı almamış 52 gebenin verileri ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. D vitamini eksikliği nedeni ile D vitamini desteği almış gebeler tespit edilmiş ve tedavinin kan şekeri kontrolüne etkisi ve doğum sonuçları karşılaştırılmıştır. SONUÇLAR: Ortalama yaş 31,7±5,3tü. Gebelik Diyabeti tanısı almış %65,8 gebe ile %34,2'lik kontrol grubu karşılaştırıldığında kan 25(OH)D seviyeleri benzerdi. (p=0,126). Gebeler kan 25(OH)D seviyelerine göre eksiklik ≤10 ng/ml, yetersizlik >10-≤20ng/ml ve normal değerler >20-≤120 ng/ml olarak üç gruba bölündüğünde ise gruplar arasında Gebelik Diyabeti gelime riski açısından anlamlı fark bulunamamıştır. (p=0,082). Gruplar arasında HbA1c değerleri,açlık kan şekeri değerleri, doğum şekilleri ve kapalı giyiym açısından anlamlı fark olmadığı görüldü. TARTIŞMA: D vitamini eksikliği ile Gebelik Diyabeti gelişmesi arasında sıkı bir ilişki oladığı saptandı ve yerine koyma tedavisinin Gebelik Diyabeti tedavisinde ve buna bağlı olumsuz sonuçların engellenmesinde anlamı olmadığı ve Gebelikte D vitamini desteğini dozu ve yönrtemi hakkında geniş prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatine varıldı. ANAHTAR KELİMELER: D vitamini, gestasyonel diyabet
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Evidence is accumulating for the role of vitamin D in maintaining normal glucose homeostasis. Hence, there are many prospective and retrospecitve stuies examining circulating concentrations of 25- hydroxyvitamin D (25(OH)D)in relation to gestational diabetes mellitus ,there is no colloboration about the results. Our objective is to determine the association between maternal 25(OH)D concentrations in late 2nd trimester and the risk of GDM with their effect on obstetrical outcomes. METHODS: Medical records of 2221 pregnant women who applied to Cerrahpaşa Medical School Hospital for routine antenatal care visits between 2011 and 2013 were analysed and datas of 152 women were used. Among them, 100 were diagnosed with GDM are selected as cases and 52 women who were not diagnosed with GDM were selected as controls. Vitamin D deficient cases supplied with Vitamin D were also collected and its effect on glycemia and obstetrical outomes were compared. RESULTS: Mean ages were 31,7±5,3. A total of 65,8 % GDM patients were compared with 34,2% control groups. There was not a significant difference between the 25(OH)D levels of both groups (p=0,126) . when patients were grouped according to blood levels of 25(OH)D as deficient ≤10 ng/ml , insufficient >10-≤20ng/ml and sufficient as >20-≤120 ng/ml, there was no siginificant difference between the incidence of GDM among them. (p=0,082). There was no significant difference between HbA1c levels, fasting glucose, clothing style and delivery types.there was not a significant effect of vitamin D supplementation on glycemic control, delivery type or obstetrical complications. CONCLUSION: Vitamin D is neither a determinant for GDM risk nor a treatment modality for hyperglycemia associated with pregnancy. Route and dosage of Vitamin D supplementation during pregnancy should be assesed with large prospective studies. KEYWORDS: Vitamin D, gestational diabetes