Kronik viral hepatitlerde yaşam kalitesi indeksi
Quality of life in chronic viral hepatitis
  1. Tez No: 455181
  2. Yazar: AYŞE MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kronik viral hepatitler, bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıkların başında gelmektedir. Bu çalışmada kronik hepatit B ve kronik hepatit C hastalarının sosyodemografik özelliklerine ve hastalıkların alt gruplarına göre yaşam kalitesini belirlemeyi ve non alkolik yağlı karaciğer hastalarıyla (NAYKH) karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya, Mart 2016 - Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hepatoloji Polikliniği' nde takip edilen ardışık 299 kronik hepatit B, 92 kronik hepatit C ve kontrol grubu olarak 64 NAYKH hastası alındı. Kısa-Form 36 (Short Form,SF-36), Kronik Karaciğer Hastalığı Yaşam Kalitesi Ölçeği (The Liver Disease Symptom Index 2.0, LDSI 2.0) ve Sosyodemografik veri formu hastalar tarafından dolduruldu. Hastaların Child-Pugh Skorlaması ve Son Dönem Karaciğer Hastalığı Modeli (MELD) skorlaması hesaplanarak kaydedildi. İstatistiksel veriler SPSS 21.0 programı ile analiz edildi. Çalışmaya 455 hasta alındı. Kronik hepatit C hastaları SF-36 ve LDSI 2.0 ölçeklerinde daha olumsuz etkilenmiş skorlara sahiplerdi. Bunu kronik hepatit B ve NAYKH hastaları izlemekteydi. Lineer regresyon analizinde kronik hepatit C'de çalışma durumu, ilaç kullanımı, gelir düzeyi, siroz, komorbid hastalık sayısı; kronik hepatit B'de cinsiyet ve siroz; NAYKH'ta çocuk sayısı, hastalık süresi, komorbid hastalık sayısı ve beden kitle indeksi yaşam kalitesini etkileyen faktörler açısından anlamlı saptandı. Bu çalışmada kronik viral hepatitlerin hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir. Yaşam kalitesini belirleme, hastaya kendini ifade etme, hekime hastanın gözünden hastalığa bakış açısını öğrenme fırsatı sunmaktadır. Özellikle kronik hastalıklarda bu çok yönlü değerlendirme hastayı sadece hasta olarak değil aynı zamanda bir birey olarak ele almak, farklı problemlere yönelik tedavi ve yaklaşım stratejileri belirlemek ve yaşam kalitesini iyileştirmek açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Chronic viral hepatitis are among the leading diseases that negatively effect life quality of patients. We aimed to define the life quality of chronic hepatitis B and chronic hepatitis C patients according to their socio-demographic characteristics, disease subtypes and compare them with patients who have non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). 299 chronic hepatitis B, 92 chronic hepatitis C and 64 NAFLD patients as the control group, all from Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Hepatology Outpatients Clinic were involved in the study. The Short Form 36 (SF-36), The Liver Disease Symptom Index 2.0 (LDSI 2.0) and socio-demographic data forms were filled by the patients. Child-Pugh scores and Model for End-stage Liver Disease (MELD) scores of patients were calculated. Chronic hepatitis C patients had worse scores both on SF-36 and LDSI 2.0 scales. They were followed by chronic hepatitis B and NAFLD patients respectively. In linear regression analysis work status, drug usage, income, cirrhosis, number of co-morbid conditions were found as statistically significant factors that affect life quality in chronic hepatitis C. In the same analysis gender and cirrhosis for hepatitis B; number of children, disease duration, number of co-morbid conditions and body-mass index for NAFLD were found as statistically significant factors. A wide perspective evaluation by handling the patients not only as diseased individuals but also as persons is quite important especially in chronic diseases to define treatment modalities and management strategies for different problems and to improve quality of life.