Koklear implant yapılan çocuklarda koklear sinir kalınlığının implantasyon sonrası rehabilitasyon süreci üzerine etkisi
The effect of cochlear nerve diameter on post- implantation rehabilitation process following pediatric cochlear implantation
  1. Tez No: 455183
  2. Yazar: EMİNE DENİZ GÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. HARUN CANSIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Koklear implantasyon bilateral ileri ve çok ileri sensörinöral işitme kaybının kanıtlanmış tedavisidir. İmplantasyon cerrahisi öncesi değerlendirmede görüntüleme yöntemleri karar verme, operasyon sırasında karşılaşılabilecek durumları değerlendirme ve operasyon sonrası sonuçları öngörebilme açısından önemlidir. Temporal kemik bilgisayarlı tomografisi (BT) ve manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) birbirini tamamlayan tetkiklerdir. Böylece temporal kemik yapısı ve membranöz labirentle birlikte işitme siniri ve yolları ile ilgili ayrıntılı bilgi elde edilir. İmplantasyon cerrahisi sonrasında hastaların işitme ve algılamalarındaki gelişme birtakım test bataryalarıyla erken dönemde öngörülebilmektedir. Kullanılan bu testlerden elde edilen veriler oldukça güvenilirdir ve test sonuçlarına göre çocuk için en elverişli eğitim programı oluşturulur. Bu çalışmanın amacı prelingual işitme kaybı nedenli operasyon yapılan koklear implant grubunda koklear sinir çap ve alanının postoperatif işitsel algı becerileri gelişimi üzerine etkisinin varlığını araştırmaktır. Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda 2011- 2015 yılları arasıda koklear implantasyon operasyonu uygulanmış konjenital işitme kayıplı ve işitme kaybı prelingual dönemde gelişen, preoperatif çekilen MRG' leri kullanılacak ölçüm yöntemine uygun olan, koklear implant operasyonu sonrası koklear implantını düzenli olarak kullanıp, eğitimlerine Odyoloji Merkezimizde en az 1 yıl düzenli devam eden 30 hasta değerlendirildi. Hastaların preoperatif çekilen MRG' lerinde koklear sinir orta noktasından sinir dokusunun en geniş çapları ve sinirin yüzey alanları hesaplandı. Hastaların postoperatif işitsel performanslarını analiz etmek için EARS (Evaluation of Auditory Responses to Speech) test bataryası uygulandı. Araştırmamızın sonucunda hipoplastik olmayan sinirlerde sinir alanının postoperatif işitsel performansı etkilediği gösterilmiştir. İşitme sinir alanı daha fazla olan çocukların ilk 12 ay içinde daha erken ve daha yüksek düzeyde performans sergilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cochlear implantation is proven to be an effective treatment of bilateral severe and profound sensorineural hearing loss. Preoperative imaging methods are important for decision-making, to assess the problems that may be encountered during operations and to predict the outcome after surgery. Temporal bone computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI) are complementary examinations. Thus detailed information about temporal bone structure, membranous labyrinth auditory nerve and its pathways can be obtained. After implantation surgery improvement of patients' hearing and perception can be predicted by some test methods in early stages. The data obtained from these tests are quite reliable and according to the test results suitable training program can be tailored. The purpose of this study was to investigate the effect of cochlear nerve diameter and area on the improvement of postoperative auditory perception skills in patients with pre-lingual hearing loss who were treated by cochlear implantation. In this study patients with congenital hearing loss who were operated for cochlear implantation in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Otorhinolaryngology Department between years 2011-2015 were evaluated. Thirty patients who had standard preoperative images, who used cochlear implants in the postoperative period regularly and who had their postoperative rehabilitation in Cerrahpasa Audiology Department for at least one year were included. In the preoperative MR imaging studies, cochlear nerve's largest diameter and surface area at the midportion of nerve were calculated. Postoperative auditory performances were analyzed by EARS (Evaluation of Auditory Responses to Speech) test battery. Our study demonstrated that in non-hypoplastic cochlear nerves, nerve area has been shown to affect the postoperative auditory performance. It was found that children who had larger auditory nerve area showed earlier and higher performance in first 12 months.