KOAH, astım ve bronşektazi hastalıklarında anksiyete ve depresyonun hastalık ciddiyeti ile korelasyonu
Copd, ASTHMA, and bronchiectasis disorders anxiety and depression severity correlation
  1. Tez No: 455184
  2. Yazar: ASMAA AL MADANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP FERHAN ÖZŞEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Amaç:Kronik solunum sistemi hastalıkları, bireylerin yaşamında yol açtığı sorunlar nedeniyle yoğun psikolojik sıkıntılar yaşamasına neden olabilmektedir. Bu araştırmada, kronik solunum sistemi hastalığı olgularının anksiyete ve depresyon yönünden değerlendirilmesi amaçlandı. Böylece hastaların psikolojik yönden gereksinimlerinin belirlenebileceği ve bu durumun tedaviye katkısı olacağı düşünüldü. Yöntem:İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğimize başvuran hastalardan KOAH, astım, bronşektazi tanısı almış olan ve son 4 haftadır stabil dönemdeki 41 KOAH, 45 astım, 37 bronşektazi, toplam 123 hasta ve bu grup ile yaş uyumu gösteren gönüllü sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubundan 111 kişi olmak üzere toplam 223 kişi prospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Olgulara BECK depresyon ölçeği, BECK anksiyete ölçeği verilerek kendilerinin doldurmaları istendi. Ayrıca yapılan SFT sonuçları, komorbid hastalıkları ve kişisel bilgileri kaydedildi. BECK depresyon ölçeğinde ≥17 depresyon, anksiyete için ≥16 klinik olarak anlamlı kabul edildi. Kullanılan tüm parametrelerin depresyon ve anksiyete ilişkileri araştırıldı. Bulgular:Çalışma %45'i (n=105) erkek, %55'i (n=129) kadın, yaş ortalaması 52.21±15.66, %18'i (n=41) KOAH, %19'u (n=45) astım, %16'sı (n=37) bronşektazi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca %47'si (n=111) ise kontrol grubu olarak görülmektedir. Komorbiditesi olmayan %46 (n=107), komorbiditesi olan %54 (n=127) olarak görülmektedir. Olguların SFT sonucuna göre % 22'si (n=24) hafif, %59'u (n=64) orta, %17'si (n=19) ağır; %2'si (n=2) çok ağır değerlerde olduğu görüldü. Tanı gruplarında yer alan bronşektazi hastalarının %57'sinde (n=21), KOAH hastalarının %54'ünde (n=22), astım hastalarının %47'sinde (n=21), kontrol grubu %16'sında (n=18) anksiyete olduğu tespit edilmiştir. Depresyon değerlendirildiğinde bronşektazi hastalarının %46'sında (n=17), KOAH hastalarının %44'ünde (n=18), astım hastalarının %33'ünde (n=15) , Kontrol grubu %10'unda (n=11) ise depresyon olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak bu araştırma kronik solunum sistemi hastalığı olan bireylerin depresyon ve anksiyete gibi psikolojik problemlere eğilim gösterdiğini ortaya koymuştur. Kronik olgularda sık görülen anksiyete ve depresyon varlığı dikkate alınmalı, hastaların semptomlarına yönelik farmakolojik tedavi yaklaşımları ile birlikte, psikolojik problemlerin kontrolü, tedavisi ve rehabilitasyon programları uygulanmalı, multidisipliner yaklaşım ihmal edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective:Chronic respiratory disease may lead to intense psychological distress as individuals, it may affect us psychologically, it may cause intense psychological distress as a result. The aim of this study is to evaluate the chronic respiratory disease patients in terms of anxiety and depression. Therefore according to our study, we thought that psychological needs of patients can be determined and this condition can make a contribution to the treatment. Method:We have included 123 patients in our study diagnosed with COPD, asthma, bronchiectasis, and 111 control group of healthy volunteers indicate a total of 223 people, submitted at the Istanbul University Cerrahpasha Medical Faculty Pulmonary Diseases Department. Patients were stable during the last four weeks and were evaluated prospectively. BECK depression scale and BECK anxiety scale were given to the patients and they were asked to fill it by themselves. Also made PFT results, comorbid diseases and personal information were saved. The BECK depression scale ≥ 17, BECK anxiety scale ≥16 were considered clinically significant for depression and anxiety. Results: %45 (n =105) male and %55 (n =129) female were included in the study, mean age was 52.21 ± 15.66, %18 (n = 41) COPD, %19 (n = 45) asthma, %16 (n = 37) were found to have bronchiectasis. In addition, %47 (n = 111) are regarded as the control group, and %46 (n =107) were observed without comorbidities and %54 (n = 127) with comorbidities. The values of pulmonary function test were %22 of patients (n = 24) had mild, %59 (n = 64) moderate, %17 (n = 19) severe, %2 (n = 2) very severe. %57 of patients with bronchiectasis, %54 of patients with COPD, %47 of patients with asthma, %16 of control group detected as anxiety. When depression assessed at %46 of bronchiectasis patients, %44 of COPD patients, %33 of asthma patients and control group %10 were found having depressed. Conclusion:Consequently, this study demonstrated that individuals with chronic respiratory disease tending to have psychological problems such as depression and anxiety. According to this result, treating the symptoms of anxiety and depression should be going long with pharmacological approaches, in other way pharmacological approaches, control of psychological problems and rehabilitation programs should be implemented, all these multidisciplinary approaches should not be neglected.