Çocuklarda kronik karaciğer hastalığının değerlendirilmesinde elastografinin yeri
Importance of elastography in the evaluation of childhood chronic liver diseases
- Tez No: 455207
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ADALETLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kronik karaciğer hastalıklarında prognozun belirlenmesinde ve sürecin yönetiminde, karaciğerdeki fibrozisin miktarı önemli derecede rol oynamaktadır. Karaciğerdeki fibrozisinin değerlendirilmesinde karaciğer iğne biyopsisi hala altın standart olarak kabul edilmekle birlikte, bu yöntem invaziv, ağrılı ve pahalı bir yöntem olup, kullanımında sınırlamalar bulunmaktadır. Karaciğer biyopsisindeki bu sınırlamalar, araştırmacıları karaciğer fibrozisini saptamada girişim gerektirmeyen yöntemler üzerine çalışmalar yapmaya yöneltmiştir. Shear-Wave Elastografi yeni non-invaziv bir yöntem olup, bu çalışmanın amacı kronik karaciğer hastalıklı olgularında karaciğer fibrozisinin değerlendirilmesinde Real Time Shear-Wave Elastografi yönteminin, tanısal referans yöntem olarak kabul edilen histopatolojik Brunt skorlama sistemleri ile kıyaslanarak doğruluğunun değerlendirilmesi ve rutin kullanım için uygunluğunun belirlenmesidir. Bu amaçla 81 hasta ve 26 sağlıklı olgu olmak üzere toplamda 107 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Her işlem sırasında B-mod kılavuzluğunda 1-5 MHz konveks ultrasonografi probuyla SWE ölçümleri yapıldı. Çalışmamızın istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics for Windows, Version 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY) programı kullanılmıştır. Elastisite değerleri ve histopatolojik fibrozis evreleri arasındaki korelasyon, Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda karaciğer sertliği ile Brunt skorlaması arasında r = 0,644 düzeyinde korelasyon sonucuna ulaşılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ışığında dinamik bir süreç olduğu araştırmacılarca tespit edilen hastalara tekrarlayan karaciğer biyopsileri yerine Real time SWE yöntemini uygulamak çok daha basit ve akıllıca bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
The amount of fibrosis in the liver is a significant role in determining the prognosis and the management of the disease process in patients with Chronic liver disease. Although the liver needle biopsy is still considered the gold standard in the assessment of liver fibrosis, this method is invasive, painful, expensive and there are limitations in the use. In liver biopsy these limitations, researchers in the detection of liver fibrosis non-invasive methods have led to work on. Shear-Wave Elastography is a new non-invasive method, to shear wave sent by ultrasound probe an assessment of the tissue response is obtained images is an ultrasound technique. The purpose of this study, in patients with chronic liver disease in assessing liver fibrosis Shear-Wave Elastography method which is the reference method for diagnosis Brunt scoring system in comparison, evaluation of the accuracy and suitability for routine use is determined. For this purpose, all 81 patients had chronic liver disease and a control group of 26 healthy volunteers were included in the study. During each operation in B-mode guide, with a 1-5 MHz convex ultrasound probe were measured SWE. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY) software was used for statistical analysis of our study. The correlation is between elasticity values and histological fibrosis stages was assessed using Pearson Correlation test. In our study, between liver stiffness and Brunt histological scorings a significant correlation (r=0,64). By considering our study results one can conclude that Real Time SWE method is the simple and logical approach to the patient suffering with chronic liver diseases the recurrent liver biopsies in this dynamic life cycle of illness.