Optik traktus gliomu olan hastalarda retina sinir lifi tabakası ve makula kalınlıkları ile birlikte ganglion hücre kompleksinin optik kohorens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the retinal nerve fiber layer, macular thickness and ganglion cell layer in patients with optic tractus glioma using optical cohorence tomography
  1. Tez No: 455208
  2. Yazar: MUSTAFA HEPOKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT SARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Onkoloji, Eye Diseases, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada Optik yolak gliomlu (OYG) (sporadik veya NF-1'e sekonder) hastaların, OYG'si olmayan NF-1 ve sağlıklı kontrol grubu ile OKT ölçümlerinin karşılaştırılması planlanmıştır. Metod: Bu prospektif, olgu-kontrol grubu çalışmasına; 27 hasta (13 OYG ve 14 OYG olmayan NF-1) ve 13 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Gruplar arasında retina sinir lifi tabakası (RSLT), makuler kalınlık ve ganglion hücre tabakası- iç pleksiform tabaka (GHT-İPT) kalınlıkları OKT ile ölçülmüş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the optical coherence tomography (OCT) findings of optic pathway gliomas (OPGs) (sporadic or secondary to NF-1) patients with neurofibromatozis (NF-1) witout OPGs and healthy controls. Methods: Prospective, case-control study; 27 patients (13 were OPG and 14 were NF-1 without OPG) and 13 control subjects were included. Retinal nerve fiber layer (RNFL) and macular thickness and ganglion cell layer – inner plexiform layer (GCL-IPL) thickness findings measured with OCT and the results were compared between groups.