Karpal tünel sendromu tanısında median sinirin difüzyon tensor traktografi ile shear wave elastografinin değerlendirilmesi
Evaluation of median nerve in carpal tunnel syndrome by diffusion tensor imaging and shear wave elastography
  1. Tez No: 455213
  2. Yazar: MEHMET CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBUH KURUĞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmayla, karpal tünel sendromlu hastaların ve kontrol grubunu oluşturan karpal tünel sendromu bulguları olmayan olguların el bileklerinde median sinir, shear-wave elastografi ve difüzyon tensor görüntüleme ile incelenmiştir. Median sinirinin alanının, elastografik sertlik derecesi ve fraksiyonel anizotropi değerlerinin karpal tünel sendromu varlığında ve sendromun şiddetine göre değişimi incelenmiş, elastografi ve difüzyon tensor görüntüleme arasındaki korelasyon değerlendirilmiştir. Çalışmaya 40 hasta dahil edilmiş olup 77 el bileği elastografi ve difüzyon tensor görüntüleme ile incelenmiştir. EMG bulgularına göre 16 el bileği normal (%20.7), 38 el bileğinde hafif (%49.4), 8 el bileğinde orta (%10.4), 15 el bileğinde ağır (%19.5) karpal tünel bulguları mevcut idi. Ortalama SWE değeri kPA cinsinden normal el bileklerinde 36.6 ±10.4 kPa, karpal tünel sendromu olan el bileklerinde 59.1 ±24.4 kPa, hafif karpal tünel bulguları olan el bileklerinde 46.5 ±17.4 kPa, orta şiddette karpal tünel bulguları olan el bileklerinde 64.9 ±16.1 kPa, ağır şiddette karpal tünel bulguları olan el bileklerinde 87.9 ±16.4 kPa olarak bulunmuştur. Karpal tünel seviyesinden yapılan difüzyon tensör gürüntülemede, normal el bileklerinde 488.41 ±94.39, hafif karpal tünel bulguları olan el bileklerinde 447.21 ±152.85, orta şiddette karpal tünel bulguları olan el bileklerinde 406.13 ±95.83, ağır şiddette karpal tünel bulguları olan el bileklerinde 360.43 ±52.42 olarak bulunmuştur. Karpal tünel sendromu varlığında median sinirin elastografi değerleri normal el bileklerindeki median sinir elastografi değerlerine göre yükselmektedir. Median sinirin difüzyon tensor görüntülemesinde, karpal tünel seviyesinden alınan fraksiyonel anizotropi değerlerinin, karpal tünel sendromlu olgularda, normal olgulara göre daha düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the median nerve by shear-wave elastography and diffusion tensor imaging in patients with carpal tunnel syndrome. The changes cross-sectional area, stiffness values and fractional anisotropy level of median nerves based on presence and level of carpal tunnel syndrome have been studied and the correlation between elastography and diffusion tensor imaging has been reviewed. 40 patients with a total of 77 wrists have been imaged with shear-wave elastography and diffusion tensor imaging. Based on electromyography findings, there were a total of 16 wrists (20.7%) with normal findings, 38 wrists (49.4%) with mild carpal tunnel syndrome, 8 wrists (10.4%) with moderate carpal tunnel syndrome and 15 wrists (19.5%) with severe carpal tunnel syndrome findings. Mean shear-wave elastography values of median nerve were 36.6 ±10.4 kPa, 46.5 ±17.4 kPa, 64.9 ±16.1 kPa, 87.9 ±16.4 kPa in normal wrists, mild, moderate and severe carpal tunnel syndrome, respectively. Patients with carpal tunnel syndrome had higher shear-wave elastography values of median nerve compared to normal wrists.