Yetişkin bireylerde hipertansiyon ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Examination of hypertansion and healthy lifestyle behaviors in adults
- Tez No: 455214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma yetişkin bireylerde hipertansiyon ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını incelemek amacı ile kesitsel- analitik tipte yapılan bir çalışmadır. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeğinin; demografik özellikler ve tanımlayıcı değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterip göstermedikleri araştırılmıştır. Araştırma 01 Eylül 2013 – 01 Şubat 2014 tarihleri arasında Kahramanmaraş ilinde merkez TSM'ye bağlı Mado Aile Sağlığı Merkezine bağlı bölgede yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Anket Formu'' ve ”Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği'' kullanılmıştır. Analizlerin yapılmasında SPSS 23,0 paket programından yararlanılmıştır. Ölçeğin güvenilirlik analizlerine bakılmıştır. Çalışmada, elde edilen veriler; aritmetik ortalama, frekans dağılımı ve yüzdeleri, kruskal wallis h testi, mann whitney U testi ve korelasyon analizi yardımıyla analiz edilip yorumlanmıştır. Araştırmaya katılanların kan basıncı ölçümleri sonucunda 140 ve/veya 90 ve/veya görülme durumu kadınlarda %32.4 erkeklerde ise %31.0 olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılanların boy değişkenleri incelendiğinde; katılımcıların boy ortalamasının 169.44±9.58, kilo ortalamasının 76.50±12.64, BKI 26.69±4.39 olduğu tespit edilmiştir. Ankete cevap veren katılımcıların egzersiz puanı ortalaması 10.78±3.58; beslenme puanı ortalaması 16.38±3.34; sağlık sorumluluğu puanı ortalaması 23.68±6.42; kişilerarası destek puanı ortalaması 19.08±4.09; kendini gerçekleştirme puanı ortalaması 34.76±7.14; stres yönetimi puanı ortalaması ise 17.20±4.18, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği toplam puan ortalaması 121.86±24.35'dir. Araştırmaya katılanların kendini gerçekleştirme, beslenme ve kişilerarası destek alt boyutlarının yüksek olduğu tespit edilmiş olup, en düşük egzersiz yapma alt boyutu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a cross-sectional- analytical study that was made to examine the hypertension and healthy lifestyle behaviors in grown-ups. Whether the healthy lifestyle behaviors scale showed a statistically meaningful variation in terms of demographic features and descriptive variables were examined. The research was made in the region of Mado Family Health Center affiliated with TSM in Kahramanmaraş, between the dates of September 1, 2013 and February 1, 2014.“Survey Form”and“Healthy Lifestyle Behaviors Scale”are used in the study as a tool to gather data. The SPSS 23,0 program was used in making the analysis. Reliability analysis of the scale was checked. The gathered data is analyzed by means of arithmetic average, frequency distribution and percentages, Kruskal-Wallis h test, Mann-Whitney U test and correlation analysis in this study. As a result of the blood pressure measurements of the research participants, having 140 and/or 90 blood pressures is found in 32.4% of women and in 31.0% of men. When the height variables of the research participants are examined, it was determined that the average height of the participants is 169.44±9.58; the weight average of the participants is 76.50±12.64; and the BMI is 26.69±4.39. The exercise point average of the participants responding to the survey is 10.78±3.58; nutrition point average is 16.38 += 3.34; health responsibility point average is 23.68±6.42; interpersonal support point average 19.08±4.09; self-realization point average is 34.76±7.14; stress management point average is 17.20±4.18; total point average for healthy lifestyle behaviors scale is 121.86±24.35. It was determined that while the sub-dimensions of self-realization, nutrition and interpersonal support of research participants are high; the sub-dimension of making exercise was determ ined to be the lowest.