Triple negatif meme kanserinde tümör lenfosit infiltrasyonunun prognostik önemi
Prognostic value of tumor lymphocyte infiltration in triple negative breast cancer
  1. Tez No: 455212
  2. Yazar: ÖZGECAN DÜLGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Triple negatif meme kanseri (TNMK) tüm meme kanserleri içinde %10-15 sıklıkta saptanır. Meme kanserleri içinde en kısa hastalıksız sağkalım (HSK) ve genel sağkalımla (GSK) ilişkilidir. Bunun nedenlerinden birisi halen hedefe yönelik tedavi yapılamamasıdır. İmmun sistem hücreleri ve tümör hücrelerinin arasındaki etkileşimin tümör gelişimi ve progresyonunda önemli rolü olduğuna dair kanıtlar artmaktadır. Özellikle hızlı bölünen tümör hücrelerine karşı konağın immun yanıtı dikkat çekicidir. Tümör lenfosit infiltrasyonu TNMK gibi bölünme hızı yüksek tümörlerde daha uzun HSK ve GSK ile ilişkili olabilir. Hastalar ve Yöntem: Cerrahi yapılmış TNMK hastalarının patoloji raporları retrospektif olarak incelendi. Stromal lenfosit ve plazmosit infiltrasyonu, desmoplazi derecesi(raporlarda belirtildiği gibi: yok, hafif, orta ve yoğun) ve klasik prognostik faktörlerin, erken evre TNMK hastalarımızın prognozu üzerine etkisi araştırıldı. 2004-2014 yılları arasında TNMK tanısı ile dosya açılan 167 hastadan cerrahi yapılabilen 137 hasta istatistiksel analizlere dahil edildi. Bulgular: Tek değişkenli analizlerde klasik prognostik faktörlerden tümör evresi, tümör boyutu, lenfatik ve vasküler invazyon durumu hem HSK hem de GSK üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkili bulunurken histolojik alt tip, tutulan aksiller lenf nodu sayısı ve adjuvan/neoadjuvan tedavi seçimi yalnızca HSK üzerine anlamlı etkili saptandı. Tümör lenfosit yoğunluğundaki artışın tek değişkenli analizde HSK üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.02). Tek değişkenli analizde anlamlı bulunanlar çok değişkenli analizle incelendiğinde sadece tümör boyutu ve adjuvan/neoadjuvan tedavi seçimi anlamlı saptanmıştır. Sonuç: Tümör lenfosit infiltrasyonunun HSK üzerine anlamlı etkisi bulunurken GSK üzerine anlamlı bulunamamıştır. Bu durum nüks sonrası uygulanan tedavilerin farklı olması ve GSK süresini etkileyen diğer faktörlere bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Triple-negative-breast-cancer(TNBC) is 10-15% of all breast cancers and is related with shortest disease-free-survival(DFS) and overall-survival(OS). One of reason for this is targeted therapy still can't be performed. Proofs regarding on important effect of relation between immune system cells and tumor cells on development and progression of tumor are increasing. Especially immune response of host against rapidly proliferating tumor cells is remarkable. Tumor lymphocyte infiltration can be related to longer DFS and OS in rapidly proliferating tumors such as TNBC. Patients and Method:Pathology reports of patients operated for TNBC were assessed retrospectively. Effect of degree of stromal lymphocyte and plasmocyte infiltration, desmoplasia(as in reports:none, low, moderate, and high) and classical prognostic factors on prognosis of early stage TNBC patients was investigated. One-hundred-thirty-three of 167 patients who were filed for TNBC between 2004-2014 were included in statistical analysis. Results:Univariate-analysis revealed stage and size of tumor, lymphatic and vascular invasion has a statistically important effect on both DFS and OS, however histological subtype, number of infiltrated axillary lymph-node, and choice of adjuvant/neoadjuvant chemotherapy are just effective on DFS. Increase in density of lymphocyte infiltration of tumor is statistically effective on DFS(p=0.02). Of the univariate-analysis positives, only tumor size and choice of adjuvant/neoadjuvant chemotherapy was statistically meaningful also in multivariate-analysis. Conclusion:The prognostic effect of tumor lymphocyte infiltration on DFS was found to be statistically significant while not on OS. This situation can be due to variability of therapies administered after recurrence and other confounding factors that may have an effect on OS.