14-16 yaş grubu Irak'lı ve Türk erkek çocukların spora özgü başarı motivasyonu düzeylerinin incelenmesi
Analysis of 14-16 age group İraqi and Turkish boys' specific level of achievement motivation to sports
- Tez No: 455224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, 14-16 yaş grubu Irak'lı ve Türk erkek çocukların başarı motivasyonu farklılıklarını çeşitli kişisel özellikler açısından ortaya koymaktır. Çalışma grubu 14-16 yaş grubunda olan ve futbol branşı ile uğraşan 155 (67 Irak'lı, 88 Türk) çocuk oluşturmaktadır. Iraklı çocukların yaş ortalaması 15.25±.79, boy ortalaması 156.0±8.49, vücut ağırlığı ortalaması 54.73±7.99, Türk çocukların yaş ortalaması 15.23±.75, boy ortalaması 157.91±8.49, vücut ağırlığı ortalaması 54.36±6.67 olarak belirlenmiştir. Araştırma bulgularının elde edilmesinde Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmış, ikili grupların karşılaştırmasında independent samples t testi, çoklu grupların karşılaştırmasında One Way anova testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, Türk çocukların güç gösterme güdüleri ve başarıya yaklaşma güdüleri anlamlı bir şekilde yüksek çıkarken, başarısızlıktan kaçınma güdüsü alt boyutunda Iraklı çocukların daha yüksek puan elde ettikleri görülmüştür. Dolayısıyla Irak'lı çocukların başarısızlıktan kaçınma güdüsü, başarma güdüsü puanlarından yüksek çıkmıştır ve Irak'lı çocukların yarışma durumlarından uzaklaşma eğilimi gösterdikleri söylenebilir. Bu durum, ülkelerinde yaşanan iç karışıklık ve olumsuz olayların kişisel olarak çocukların psikolojilerine olumsuz yansıması ve kendilerine olan güvenlerinin düşük olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca, çalışmada elde edilen korelasyon sonuçlarına göre, çocuklarda fiziksel yapının (boy ve vücut ağırlığı) gelişmişliği güç gösterme ve başarıya yaklaşma güdülerini arttırırken, başarısızlıktan kaçınma güdülerini de azalttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal 14-16 age group Iraqi and Turkish boys' success motivation differences in terms of various personal characteristics. Working group consists of 155 children (67 Iraqis, 88 Turks) in the 14-16 age group and being interested in football. The average age of Iraqi children was determined as 15.25 ± .79, the average height as 156.0 ± 8:49, and the average weight as 54.73 ± 7.99, the average age of Turkish children as 15:23 ± .75, the average height as 157.91 ± 8:49 and the average weight as 54.36 ± 6.67. Research findings were obtained by using Sport Specific Achievement Motivation Scale was used. SPSS 22.0 program was used to analyze the data, the independent samples test was used for comparison of pair groups, One Way ANOVA test was used for comparison of multiple groups. As a result, while the Turkish children's motivation to show strength and motivation to close the success was significantly high, it was found that the Iraqi children had higher scores in sub-dimensions of motivation to avoidfailure. Therefore, the motivation to avoid failure of Iraqi children was higher than their achievement motivation scores and it can be said that Iraqi children tended to move away from competition conditions. This case may be due to personally negative reflection to children's psychology of internal disorder and negative events in their country and low self-confidence. In addition, according to obtained correlation results, it can be said that the physical structure of boys (height and body weight) increases motivation to show strength and motivation to close the success but decreases motivation to avoidfailure.