Wingate anaerobik güç testinde farklı yüklerin sedanter erkeklerde solunum fonksiyonlarına akut etkileri
Acute effects of different loads of wingate anaerobic power test on respiratory functions in sedentary men
  1. Tez No: 455225
  2. Yazar: MUHAMMET HAKAN MAYDA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı yükler ile uygulanan Wingate anaerobik güç testinde solunum fonksiyonlarının değişiminin incelenmesidir. Çalışmaya 18-24 yaşları arasında toplam 16 sedanter erkek denek (n: 16, yaş: 23.81 ± 1.22) gönüllü olarak katıldı. Deney dizaynı olarak randomize plasebo-kontrollü ve tek körlü çapraz deney tasarımı kullanıldı. Deneklere Wingate anaerobik güç testi prosedürü gereğince vücut ağırlıklarının %2.50, %5.00, %7.50 ve %10.00 olarak farklı yükler ile 4 akut egzersiz uygulaması yapıldı. Deneklerin farklı yüklerdeki egzersizlere, hangi yüke tabii olacağını bilmeden, randomize olarak katılmaları sağlandı. Akut egzersiz uygulamaları arasında 24 saatlik dinlenme verildi. Her akut egzersiz uygulaması öncesinde ve sonrasında solunum fonksiyon testleri yapıldı. Bu testler ile FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF, FEF%25, FEF%50, FEF%75, FEF%25-75, PIF, MVV, ERV, IRV, TV, VCIN ve VCEX özellikleri elde edildi. Her yükün öncesinde ve sonrasında ölçülen değerlerin karşılaştırılması için bağımlı T testi kullanıldı. Uygulamalarda elde edilen yüzdesel değişimlerin uygulamalar arasında karşılaştırılması için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve LSD testi uygulandı. %2.50 yük uygulamasında solunum fonksiyonlarında anlamlı bir değişim görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim of this study was investigate change of different loads of Wingate anaerobic power test on respiratory functions. In total 16 healthy sedentary male subjects (n: 16, age: 23.81 ± 1.22) between age of 18 and 24 participated as volunteer in this study. This study was designed with randomized placebo-controlled and single-blinded crossover design. The experiment design was randomized placebo-controlled and single-blinded cross-over design. As required Wingate anaerobic power test procedure, 4 acute exercises was applied as 2.50%, 5.00%, 7.50% and 10.00% of test subjects weight with different loads. Subjects were provided to participate as randomize to the exercises that are different loads without knowing which load they were liable. Twenty four hours rest was given among acute exercises application. Respiratory function tests were made before and after every acute exercise application. With these tests FVC, FEV1, FEV1/FVC, PEF, FEF25%, FEF50%, FEF75%, FEF25-75%, PIF, MVV, ERV, IRV, TV, VCIN and VCEX features were obtained. Paired samples t-test was used to compare measured quantities before and after load. For being compared percent changes which are obtained at practices among other practices, repeated measures one way ANOVA and LSD tests were used. There was not seen a significant change respiratory functions at 2.50% load application (p>0.05).