Onkoloji hastalarına port kateterizasyonu işlemi sırasında uygulanan inhaler aromaterapinin ağrıya etkisi
The effect of inhaler aromatherapy administered to oncologic patients during port catheterization procedure on pain
- Tez No: 455257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OVAYOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışma inhaler aromaterapinin port kateterizasyonu işleminde yaşanılan ağrıya etkisini değerlendirmek amacıyla, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan iki kurumda yapıldı. Araştırma öncesi Etik Kuruldan, kurumlardan ve hastalardan izin alındı. Araştırmanın örneklemi power analizi ile hesaplandı. Müdahale ve kontrol grupları basit rastgele örneklem yöntemi ile oluşturuldu ve çalışma 60 hasta ile tamamlandı. Araştırmanın verileri anket formu ile toplandı. Ağrı ve işleme uyum, Visuel Analog Scale-VAS ile değerlendirildi. İnhaler aromaterapi müdahale grubuna uygulandı; uygulama öncesinde anket formu yapılarak, port kateterizasyonu sürecinde yaşanan ağrı düzeyi VAS ile değerlendirildi. Daha sonra 1:1:1 oranında portakal, lavanta ve papatya yağı, 70 cc distile su ile dilüe edilerek hazırlandı ve bu karışımdan üç damla spanç üzerine dökülerek, hastanın 10 cm uzağında bulundurulup, işlem süresince (ortalama 15 dakika) inhale etmesi sağlandı. Kontrol grubundaki hastalara kliniğin rutini dışında girişim yapılmadı, anket formu ve VAS uygulandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to evaluate the effect of inhaler aromatherapy on pain experienced by patients diagnosed with cancer during port catheterization procedure. The study was conducted at two institutions in the Southeastern Anatolia Region.Before the study, written-oral permission was obtained from the related institutions, Ethics Committee and patients. The sample of the study was determined by using the power analysis. Intervention and control groups were determined by using simple random sample and the study was completed with 60 patients.The data of the study were collected by using questionnaire and the form of vital signs. Pain and the adherence to the procedure were evaluated by using Visual Analog Scale – VAS). The Inhaler aromatherapy was administered only to intervention group; the questionnaire was applied before the procedure and pain level experienced during the insertion of port catheterization was evaluated by using VAS. Then, three drops of the mixture, which was prepared by diluting orange, lavender and daisy oil in the ratio of 1:1:1 with 70 cc distilled water, was poured on sterile sponge and placed 10 cm away from the patient, and inhaler aromatherapy was administered during the procedure (approximately 15 minutes). No intervention was performed on patients in the control group during port catheterization except for the routine practices of the clinic; only questionnaire and VAS were applied. The data obtained from the study were evaluated in the computer environment by using student t, Chi-square, and evaluated by a factor of two-factor analysis of variance.