Preeklamptik olgularda anjiyojenik ve anti-anjiyojenik faktörlerin araştırılması
Investigation of angiogenic and antiangiogenic factors in preeclamptic cases
- Tez No: 455256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Preeklampsi gebeliğin 20. haftasından sonra hipertansiyon ve proteinüri karakterize bir hastalıktır. Maternal ve perinatal morbidite ve mortalitenin en önemli sebeplerindendir. Preeklampsinin patofizyolojisi henüz tam olarak anlaşılamasa da plasental anjiyojenik ve antianjiyojenik faktör dengesinde bozulma ile birlikte seyretmektedir. Bu nedenle son zamanlarda preeklampsinin etiyolojisinde anjiyojenik ve antianjiyojenik faktörlerin önemi artmıştır. Çalışmamızda preeklamptik olgularda bazı önemli anjiyojenik ve antianjiyojenik faktörlerin seviyelerinin belirlenmesi ve hastalığın seyri üzerindeki rollerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Araştırma Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi kliniklerinde 24-42 haftalık gebeliği olan preeklampsi nedeniyle tedavi gören hastalar üzerinde yapılmıştır. Bu tezin kapsamında 41 preeklamptik kadın ve maternal yaş olarak uyumlu 32 sağlıklı hamile kadınların serum örneklerinde PlGF (Placental Growth Factor), VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor), sFlt–1 (Soluble Fms-Like Tyrosine Kinase–1) ve sEndoglin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüş ayrıca hemogram, tam idrar tahlili, glukoz, BUN, üre, kreatinin, ALT, AST, potasyum gibi biyokimyasal parametreler de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a disorder characterized by hypertension and proteinuria after 20th week of pregnancy. It is he most important cause of maternal and perinatal morbidity and mortality. The pathophysiology of preeclampsia has not completely understood but it has been proceed with deterioration in the balance of placental angiogenic and antiangiogenic factors. Therefore, importance of angiogenic and antiangiogenic factors has recently increased in the etiology of preeclampsia. In our study it has aimed to determine the level of some important angiogenic and antiangiogenic factors and to define the roles over the course of the disease. The research was conducted on patients who have 24-42 weeks of pregnancy and undergoing treatment at clinics of Gaziantep Cengiz Gökçek Obstetrics and Gynecology Hospital. In the scope of this thesis PlGF (Placental Growth Factor), VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor), sFlt-1 (Soluble Fms-Like Tyrosine Kinase-1) and sEndoglin levels were measured with ELISA method and also, haemogram, urinalysis, biochemical parameters such as glucose, BUN, urea, creatinine, ALT, AST, potassium were assessed in the serum samples of 41 preeclamptic and 32 healthy pregnant women who were convenient with maternal age.