Kemoterapi sırasında palyaço ile uygulanan terapötik mizahın ağrı ve anksiyeteye etkisi
The effect of therapeutic humor applied with clown during chemotherapy on pain and anxiety
- Tez No: 455295
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Kemoterapi sırasında palyaço ile uygulanan terapötik mizahın ağrı ve anksiyeteye etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel modelde yapıldı. Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Hematoloji Polikliniği'ne Temmuz 2013 - Ağustos 2015 tarihleri arasında, Akut Myeloid Lösemi ve Akut Lenfoblastik Lösemi tanısı alan intratekal kemoterapi almak için gelen, araştırmaya katılmayı kabul eden 7-12 yaş grubu çocuklar (S=78) oluşturdu. Örnekleme yöntemine gidilmeden, evrenin tümü ile çalışıldı. Araştırma, 36 kontrol, 38 palyaço grubu olmak üzere toplam 74 çocuk ile yapıldı. Verilerinin toplanmasında, Anket Formu, Visual Analog Skala, Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği kullanıldı. Palyaço grubundaki çocuklara palyaço ile terapötik mizah uygulandı. Kontrol grubundaki çocuklara da rutin klinik uygulamalar yapıldı. Elde edilen verilerin istatistikleri, yüzdelik dağılımlar, ortalama, ki-kare, t testi, varyans ve korelasyon analizi kullanılarak yapıldı. Araştırmada, etik ilkelere uyuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of therapeutic humor applied with clown during chemotherapy on pain and anxiety. Material and Method: The study was conducted in the quasi-experimental model with pretest-posttest control group. The population of the study consisted of children in the age group of 7-12 years (S=78) who were diagnosed with Acute Myeloid Leukemia and Acute Lymphoblastic Leukemia and came to undergo intrathecal chemotherapy in the Pediatric Hematology Outpatient Clinic of Atatürk University Health Research and Application Hospital between July 2013 and August 2015 and agreed to participate in the study. The study was conducted with the whole population without using the sampling method. The study was carried out with totally 74 children (36 children in control group, 38 children in clown group). The data were collected by using Questionnaire, Visual Analogue Scale and Faces Pain Rating Scale. Therapeutic humor with clown was applied to children in the clown group. On the other hand, routine clinic practices were sustained in the control group. Statistics of the obtained data were carried out by using percentage distributions, mean, chi-square, t test, variance, and correlation analysis. Ethical principles were followed in the study.