İşçilerin planlı davranış kuramına göre iş sağlığı ve güvenliği davranışlarının güvenlik iklimine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of occupational health and safety behaviors on the climate safety of workers according to planned behavior theory
  1. Tez No: 455316
  2. Yazar: NECMETTİN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği davranışlarını etkileyen faktörler ve güvenlik iklimi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Muş il merkezinde bulunan Muş Şeker Fabrikası'nda Temmuz 2015- Aralık 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Muş Şeker Fabrikasında çalışan 321 işçi oluşturmuştur. Veri toplamada“İşçilerin sosyo- demografik özelliklerine ait sorular ”,“İşçilerin davranışlarının değerlendirilmesinde kullanılan ölçek”ve“Güvenlik İklimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul onayı ve kurum izni alındıktan sonra çalışma ortamında işçilere açıklamalar yapılarak gönüllülük esasına göre veriler toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde frekans ve yüzdelik hesaplama, verilerin dağılımı, bağımsız gruplarda t testi, Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu analizi, Mann Whitney U testi ve tek yönlü varyans analizi testi kullanılmıştır. Bulgular: İşçilerin davranışlarının değerlendirilmesinde kullanılan ölçeğin puan ortalamalarının 122.04±21.840 olduğu belirlenmiştir. İşçilerin güvenlik iklimi puan ortalamaları 53.87±11.430 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to examine the relationship between safety climate and factors affecting occupational health and safety behaviors of workers. Materials and Methods: The research was carried out at the Mus Sugar Factory in Mus city center between July 2015 and December 2016. The researchers' universe was formed by 321 workers in the Mus Sugar Factory. To collect data:“Questions about socio-demographic characteristics of workers”, 'The scale used to evaluate workers' behavior' and 'Security Climate Scale' were used. After the approval of the ethics committee and the permission of the institution for the research were taken, data were collected on the basis of volunteerism by explaining the workers. In the evaluation of the data, frequency and percentage calculation, distribution of data, t test in independent groups, Pearson Moments Multiplication Correlation analysis, Mann Whitney U test and one way variance analysis test were used. Results: The average points of the scale used to evaluate behavior of the workers was determined to be 122.04±21.840. The average points of workers' safety climate was found to be 53.87 ± 11.430.