Epilepsili hastalarda yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examining the quality of life in patients with epilepsy and the effective factors
  1. Tez No: 455315
  2. Yazar: DİLAN AKTEPE COŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY DAYAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Epilepsili Hastalarda Yaşam Kalitesi ve Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma, epilepsili hastalarda yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı nitelikte olan araştırma, Haziran–Aralık 2015 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniğin de kayıtlı, araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 150 epilepsi hastası ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında tanımlayıcı bilgi formu ve epilepsiye özel yaşam kalitesi ölçeği (OQLIE-31-P) kullanılmıştır. Veriler değerlendirmesinde sayı, yüzdelik ve ortalamaların incelenmesinin yanı sıra, değişkenlerin istatistiksel karşılaştırması için bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney-U testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskall Wallis ve sperman korelasyon analizi kullanılmıştır Bulgular: Çalışmaya katılan epilepsili hastaların yaşam kalitesi ölçeğinin nöbete ilişkin kaygılara ait puan ortalaması 59.88±13.21, toplam yaşam kalitesi puan ortalaması 59.88±17.78, emosyonel iyilik puan ortalaması 45.55±11.02, enerji/yorgunluk puan ortalaması 56.33±12.96, bilişsel fonksiyon puan ortalaması 49.38±12.96, ilaçların etkileri puan ortalaması 59.45±25.57, sosyal fonksiyon puan ortalaması 60.78±15.28 ve toplam QOLIE-31 puan ortalaması 54.65±7.85 olarak bulunmuştur. Hastaların yaşına, cinsiyetine, medeni durumuna, eğitim düzeyine, mesleğine, aile tipine, nöbet tipine ve anti epileptik tedavi şekline göre tüm yaşam kalitesi alanları ve genel OQLIE-31-P yaşam kalitesi puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Examining the Quality of Life in Patients with Epilepsy and the Effective Factors Aim: This study was conducted in order to examine the quality of life in patients with epilepsy and the effective factors. Material and Method: This descriptive study was conducted with 150 epileptic patients who were registered to Atatürk University Training and Research Hospital Neurology Outpatient clinic between June and December 2015 and met inclusion criteria of the study. Descriptive information form and quality of life in epilepsy inventory (QOLIE-31-P) were used to collect the data of the study. Number, percentage, and means were analyzed to assess the data and independent samples t test, Mann Whitney-U test, one way analysis of variance, Kruskall Wallis and Spearman's correlation analysis were used for statistical comparison of the variables. Results: It was found that the patients with epilepsy participating in the study had a mean score of 59.88±13.21 in the subscale of worry about seizure, a mean score of 59.88±17.78in the subscale of overall quality of life, a mean score of 45.55±11.02 in the subscale of emotional well-being, a mean score of56.33±12.96 in the subscale ofenergy/fatigue, a mean score of49.38±12.96 in the subscale of cognitive function, a mean score of 59.45±25.57 in the subscale of medication effects, and a mean score of60.78±15.28 in the subscale of social function in the quality of life inventory and a total QOLIE-31 mean score of 54.65±7.85. A significant difference was not found between mean scores of all quality of life subscales and general OQLIE-31-P quality of life mean scores in terms of patient's age, gender, marital status, educational level, occupation, family type, seizure type, and anti-epileptic treatment type (p>0.05).