1920 sonrası Ankara'da apartman konut gelişim ve sosyal değişim ile etkileşimi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45538
  2. Yazar: AYNUR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESEN ONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
1920 SONRASI ANKARA'DA APARTMAN KONUT GELİŞİMİ VE SOSYAL DE?İŞİM İLE ETKİLEŞİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Doktora Tezi) Aynur ÖZMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1995 ÖZ Apartman konut olgusu, Araftırma Alanı Ankara'da, Cumhuriyet 'in ilanı ile Türk Sosyal Yaşamındaki deği şimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmış ve yetmiş yılı aşkın sürede, hükümetlerin sürdürdüğü ekonomi poli tikaları ve sosyal yapıdaki farklılaşmaları karşılayacak biçimde değişme veya gelişme göstermiştir. Ankara'nın 1. ve 2. plânlarda önerilen ve yayılma gösteren konut bölgeleri üzerinde kısaca durularak konuya girilmek is tenmiş, sosyal yapı, konut ve apartman konutlarla ilgili kavramsal bilgiler ile GİRİŞ (1) bölümü oluşturulmaya çalışılmıştır. Konut ' un Gelişimi ve Sosyal Yapı ile İlişkisi (2) başlığı altında konut olgusundaki deği şimler tarihsel süreçte irdelenmiş ve sosyal yapının bu sürece etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Bir sonraki bölümde Başkent Ankara'nın araştırma alanı seçilme nedenleri üzerinde durulmuş, Sosyal Yapı ve Konut Durumu (3) Ankara ölçeğinde ve beş ayrı tarihsel dönemde ele alınarak, son alt bölümünde de bu süreç' in apartman konut ve kentsel çevre açısından sonuçları şemalarda anlatılmak istenmiştir. Dönemlerin mimari özelliklerine sahip apartman konut yapılarının örneklenmesi ve her bir örneğin sosyal durum ve değişim ile iliş kisinin değerlendirilmeye çalışılması bir sonraki bölümü (4) kapsamaktadır. Sonuçlarda (5) kapsanan yıllar için de, Ankara'da sosyal yapı değişimlerinin, apartman konut mimarisine yansımaları; apartman konut'un: -plân tipolo- jileri, -ortak sirkülasyon çözümleri, -kitle ve cephe or ganizasyonları, -sabit iç donanımları, -bahçe ve çevre organizasyonları, açısından saptanmaya çalışılmış, tek nik, ekonomik ve kültürel gelişmeler doğrultusunda konu ya verilen önemin bir karşı etki oluşturarak, sosyal ya pının değişiminde de aracı olabileceği: vurgulanmak istenmiştir. Bilim kodu : 110 Anahtar kelimeler : Sayfa adedi : 194 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Esen Onat
Özet (Çeviri)
II THE DEVELOPMENT OF APARTMENT BUILDING AND INTERACTION WITH THE SOCIAL VARIATIONS IN ANKARA AFTER 1920 (A PhD Thesis) Aynur ÖZMEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1995 ABSTRACT The first apartments were.built in Ankara, in the early stages of Republican Period, under the influences of the variation of social life, besides this, during the period, developed as a result of the economic and political structures of the goverments. In the, introduction section, basic information about house and apartment and related social structure is given. The historical development of housing and the influences of the social variations to this fact are dealt with in, which is the second section. The analysis of the investigation area, Ankara, during the Republican period has been studied under five sub-periods and each period has been examplified with the individual presentation of the apartments that show the typical architectural characteristics, are dealt with in the third and the fourth sections. In the last conclusive section it is examined that how the social changes and related policies influenced; the plan typologies; common and circulating spaces; block and facade characteristics; fixed furnishing equipment, in other words interior fixed furniture and the enviromental design aspects of the apartment buildings. In conclusion, it should be also pointed that, there has been an interactive process shaped, on the one side by technical, economic and cultural development and on the other side by architectural changes where, architectural changes have also an influence on the social life. Science code : 110 Key words : Page number : 1 94 Adviser : Prof. Dr. Esen Onat