Modeling of RF energy harvesting and energy consumption system for low power wireless sensor networks
Düşük güç kablosuz algılayıcı ağları için RF enerji hasat ve enerji tüketimi sisteminin modellenmesi
- Tez No: 455455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZER ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son zamanlarda, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, Kablosuz algılayıcı ağlar (KAA) ve İnternet gibi düşük güçlü kablosuz aygıtlar Şeylerin (IoT). Bu nedenle, bunların sürekli çalışması için enerji ihtiyacı Cihazlar da arttırılmıştır. Bununla birlikte, karşılaştırıldığında pilin gelişimi Teknolojileri henüz enerji talebini karşılayacak kapasiteye sahip değildir, bu nedenle büyük bir Kablosuz cihazların enerji talebi ile sonuçlanan enerji yoğunluğu arasındaki fark Pil teknolojisindeki gelişmeden. Bu nedenle, en büyük zorluk, Kendini sürekli sensör sağlayan alternatif ve umut verici bir enerji kaynağı Düğüm işlemleri. Bu bağlamda, çevresel yeşilinden hasat edilen kablosuz enerji kavramı Kaynaklar (örneğin, güneş, termal, titreşimsel, RF) güç için çok önem kazanmıştır. Bu cihazlar. Diğer kaynaklar arasında, RF kaynağı enerji için potansiyel bir adadır RF sinyallerin kesintisiz olarak bulunabilmesi nedeniyle hasat. Ancak, kritik var RF enerjisinin tasarımı ve uygulanması gibi ele alınması gereken zorluklar Hasat sistemleri Sunulan iş, RF'nin tasarımını ve analizini göstermektedir Hücresel baz istasyonlarından enerji toplama, aynı anda 900 MHz'de çalışma Ve 1800 MHz. Dahası, toplam hasat üzerine gerçek zamanlı kablosuz kanalın etkisi Bu eserin yeni bir yönü olan enerji araştırılmıştır. Ek olarak, başvuru WSN'lerde RF enerjisinin hasat edilmesi tartışılmıştır. Farklı bir durumdaki bir sensör düğümünün güç tüketimi talebi. Bu amaç için, OpenMote donanımı (en son nesil Berkeley motes), Farklı deneyler ve tüketim talebini ölçmek Devletleri (ör., Algılama, iletim ve alım).
Özet (Çeviri)
Recently, with the advancement of technology, there has been a rapid growth of low power wireless devices, such as wireless sensor networks (WSNs) and Internet of Things (IoT). Therefore, the energy requirement for perpetual operation of these devices has also been increased. However, in comparison the evolution of battery technologies is not yet capable to meet the energy demand, thus there exists a huge gap between the energy demand of the wireless devices and the energy density resulting from the development in battery technology. Therefore, the major challenge is to nd an alternative and promising source of energy that enables self sustained sensor node operations. In this regard, the concept of wireless energy harvesting from ambient green sources (e.g., solar, thermal, vibrational, RF) has gained much importance to power these devices. Among other sources, RF source is a potential candidate for energy harvesting due to continuous availability of RF signals. However, there exist critical challenges that need to be tackled, such as design and implementation of RF energy harvesting systems. The presented work demonstrates the design and analysis of RF energy harvesting from cellular base stations, operating simultaneously at 900 MHz and 1800 MHz. Moreover, the e ect of real time wireless channel on total harvested energy has been investigated, which is a novel aspect of this work. In addition, application of RF energy harvesting in WSNs has been discussed that aims to report the power consumption demand of a sensor node under di erent states. For this purpose, OpenMote hardware (the latest generation of Berkeley motes) has been used to perform experiments and to measure the power consumption demand under di erent states (e.g., sensing, transmission and reception).