Modelling the single band GSM RF energy harvesting potential of a region
Bir bölgenin tek bant GSM RF enerji hasatlama potansiyelinin modellenmesi
- Tez No: 838656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, bir bölgenin tek bant GSM RF enerji hasatlama potansiyelinin ve kapasitesinin ortaya çıkarılması için makine öğrenmesi ile modellenmesi amaçlanmıştır. Bir çok farklı ortam enerjisinden enerji hasatlaması yapılması mümkün olduğu için bununla ilgili güneş, ısı, ışık, piezoelektrik gibi daha bir çok kaynak için benzer çalışmalar yapılmıştır. Tez çalışmasında GSM 900MHz tek bant frekans bandında yeterli sayıda temel düzey bir RF Enerji Hasatlama devresi tasarlanarak bu devrenin kondansatörü üzerinde depolanan enerji miktarının günlük olarak ölçülmesiyle bir veri seti oluşturulmuştur. Farklı zaman dilimleri için RF enerji hasadı devresinde depolanan enerji seviyelerinin gözlemlenmesinden sonra bölgenin enerji potansiyeli makine öğrenmesi algoritmalarında sıkça kullanılan lineer regresyon, xgboost, arima ve fb prophet algoritmaları yardımıyla modellenerek bölgenin potansiyeli hakkında bir sonuca ulaşılmıştır. Tahmin algoritmalarının performanslarının karşılaştırılması makine öğreniminde sıkça kullanılan MSE (Ortalama Karesel Hata), MAE (Ortalama Mutlak Hata), RMSE (Ortalama Karesel Hatanın Kökü), MAPE (Ortalama Mutlak Yüzde Hata) istatistiklerinden yola çıkarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to model a region with machine learning to reveal the single band GSM RF energy harvesting potential and capacity. Since it is possible to harvest energy from many different ambient energies, similar studies have been carried out for many other sources such as sun, heat, light, piezoelectricity. In the thesis study, a sufficient number of basic level RF Energy Harvesting circuits were designed in the GSM 900MHz single band frequency band and a data set was created by measuring the amount of energy stored on the capacitor of this circuit on a daily basis. After observing the energy levels stored in the RF energy harvesting circuit for different time periods, the energy potential of the region was modeled with the help of linear regression, xgboost, arima and fb prophet algorithms, which are frequently used in machine learning algorithms, and a conclusion was reached about the potential of the region. Comparison of the performances of estimation algorithms was evaluated based on the MSE (Mean Square Error), MAE (Mean Absolute Error), RMSE (Root Mean Square Error), MAPE (Mean Absolute Percent Error) statistics, which are frequently used in machine learning.