Türkiye'deki hidroelektrik enerjisi ile diğer enerji türlerinin karşılaştırılması ve Muğla ilinin hidroelektrik enerji potansiyeli
Hydro-electric power and other energy types in Turkey are compared hydro-electricpower potential of Mugla is investigated, too
- Tez No: 455482
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUDE ELTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki hidroelektrik enerjisi ile diğer enerji türlerinin karşılaştırılması ve Muğla ilinin hidroelektrik enerji potansiyeli araştırılmıştır. Günümüzde Türkiye'nin nüfusu hızlı bir şekilde artış göstermekte ve buna bağlı olarak sanayileşme, şehirleşme ile birlikte artan ticaret ve üretim olanakları enerjiye olan talebi her geçen gün arttırmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'nin enerji potansiyelini fosil ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak incelenmiş olup belirli ölçütlerde karşılaştırılmaları yapılmıştır. Muğla ilinin hidroelektrik potansiyeli incelenirken öncelikle Ege bölgesinde bulunan havzaların hidroelektrik potansiyellerinin karşılaştırılmaları yapılmıştır. Son olarak Muğla İlinin içinde yer aldığı Batı Akdeniz ve Büyük Menderes havzaları incelenmiştir. Bunun sonucunda Muğla ilinin akarsularının hidroelektrik potansiyelleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, Hydro-electric power and other energy types in Turkey are compared. Hydro-electric power potential of Mugla is investigated, too. Significant increase in population of Turkey demands more power at commercial and production stages which has been stimulated mutually by the development in industrial and civilization sectors. In this manner, energy potential of Turkey which is mainly consisted by fossil and renewable energy resources is examined and compared in certain criteria. In order to research the hydro-electric power potential of Mugla, the comparison of hydro-electric power potential of Aegean region catchments has been carried out in the first instance. In the last part of the paper, western-mediterranean and the Buyuk Menderes catchments including Mugla city have been focused. Thus, hydro-electric power potential at the rivers of Mugla has been evaluated.