Muğla ili Ortaca ilçesinde domates seralarında ülkemiz için yeni bir zararlı: Lasioptera sp.'nin Muğla ili Ortaca ilçesi seralarındaki varlığı, populasyon yoğunluğu, zarar şiddeti ve parazitoit kompleksinin saptanması
A new for our country: The province of Mugla Ortaca district of Lasioptera sp. (Diptera:Cecidomyiidae) in the greenhouse cultivation the severitiy of the damage and the population densi̇ti̇y, the presence of parasitoids complex dedection
  1. Tez No: 455481
  2. Yazar: GAMZE ERSAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNGUR CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Muğla ilinin Ortaca ilçesinde, 2015-2016 yıllarında gerçekleştirilen bu çalışmada ülkemiz için yeni bir zararlı olan Lasioptera sp. (Diptera: Cecidomyiidae)' nin 5 farklı bölgede (Eskiköy, Ekşiliyurt, Arıkbaşı, Karaburun, Güzelyurt) yüzde bulaşıklık oranları, zararlının popülasyon yoğunluğu, parazitoit kompleksini belirlemeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Muğla ili Ortaca ilçesindeki 5 bölgede de ülkemiz ve Avrupa için son derece önemli bir zararlı olan Lasioptera sp. popülasyonuna rastlanmıştır. Zararlının erginlerinin ve larva popülasyonlarının ortaya çıkış zamanları ve bölgeler bazındaki yoğunlukları gözlenmiştir. En yüksek popülasyon yoğunluğunun örtüaltı domates üretiminin en yoğun olarak gerçekleştirildiği Arıkbaşı ve Karaburun bölgelerinde seçilen seralarda olduğu görülmüştür. En düşük popülasyonun ise üretimin daha az yapıldığı Eskiköy ve Güzelyurt bölgelerinde seçilen seralarda olduğu gözlenmiştir. Mayıs ayının ilk haftasından itibaren ve Haziran ayının sonlarına doğru bulaşıklık oranlarının arttığı görülmektedir. Ağustos ayının ilk haftasında da yine ergin ve larva popülasyonlarına paralel bir grafik sergilediği görülmektedir. Şubat ayının ilk haftalarında ise çok düşük ya da hiç olmadığı görülmektedir. Şubat ayının son haftasından itibaren gittikçe artan bir bulaşıklık görülmektedir. Ergin parazitoit elde edilememiş olmasına rağmen parazitlenmenin Haziran sonu ve Eylül sonunda en yüksek seviyede olduğu görülmektedir. Çalışmanın sonuçları itibariyle söz konusu zararlının mücadelesinde en uygun zamanın belirlenmesiyle ve parazitoit birey elde edilememiş olmasına rağmen parazitli bireylerin varlığı ile de ileride yapılacak biyolojik mücadele çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, % infestation rates, population density and parasitoid complex of Lasioptera sp. (Diptera: Cecidomyiidae)) and parasitism rate of the parasitoids were determined in 5 different (Eskiköy, Ekşiliyurt, Arıkbaşı, Karaburun, Güzelyurt) in Ortaca country (Muğla Province) performed in the years 2015-2016. Mugla-Ortaca District 5 in the region is extremely important for our country and Europe is a harmful Lasioptera sp. populations have been found. The time of emergence of adult and larval populations of the insects and their density in terms of regions were determined. The highest population density was found in the selected greenhouses in Arıkbaşı and Karaburun regions where the tomato production was performed most intensively. The lowest population was observed in selected greenhouses in the Eskiköy and Güzelyurt regions where production was made less.From the first week of May to the end of June it appears that the contaminant ratios are increasing. In the first week of August, it is observed that there is also a parallel graphic to the adult and larval populations.In the first weeks of the month of February, it seems to be very low and there is an increasing point in February.Although mature parasitoids were not available, it was observed that the parasites were at the highest level at the end of June and at the end of September. As a result of this study, in the biological struggle of the most appropriate time were determined and could not be achieved by individual parasitoids but presence of them will contribute to the study of biological control in the future.