Geology, mineralogy and genetic investigation of Oksut epithermal gold mineralization in Kayseri region
Kayseri bölgesi Öksüt epitermal altın cevherleşmesinin jeolojisi-mineralojisi ve kökensel araştırılması
- Tez No: 455488
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışması, Kayseri'nin 45 km uzağındaki Öksüt köyü yakınlarında bulunan Öksüt epitermal altın cevherleşmesinin jeolojisini – mineralojisini ve kökensel incelemesini konu edinmektedir. Metodoloji, arazi çalışması ve petrografik, jeokimyasal, jeokronolojik, sıvı kapanım ve izotop analizlerini içeren bütünleşik laboratuvar çalışmalarını kapsamaktadır. Öksüt epitermal altın yatağı Keltepe, Keltepe KB, Boztepe, Boztepe B, Büyüktepe, Güneytepe ve Yelibelentepe olmak üzere 7 potansiyel cevher zonlarından oluşmaktadır. Keltepe (1 milyon Ons / 22.8 milyon ton, ortalama 1.4 gr/t Au), ve Güneytepe (125.000 Ons / 3.3 milyon ton, ortalama 1.2 gr/t Au) bu zonların en önemli olanlarıdır. Alterasyon ve altın cevherleşmesi KB – GD doğrultulu faylar tarafından kontrol edilmekte olup KD – GB doğrultulu genç faylar tarafından ötelenmektedir. Öksüt epitermal altın yatağı Develidağ Volkanik Kompleksi'nde yer alan hornblentçe zengin bazaltik andezit içinde yer almaktadır ve piroksence zengin bazaltik andezit tarafından örtülmektedir. CA-ID-TIMS ve LA-ICP-MS olmak üzere iki farklı yöntemle yapılan Zirkon U-Pb jeokronolojik analizleri, hornblentçe zengin bazaltik andezit bileşimli anakayacın 5.728±0.056 ile 5.778±0.013 My; piroksence zengin bazaltik andezit bileşimli örtü kayacın ise 5.674±0.068 ile 5.700±0.019 My yaşları arasında olduğunu göstermektedir. Bu yaş verileri, ana magmatizma ve cevherleşmenin“Messiniyen”zamanında gerçekleştiğini göstermektedir ve şimdiye kadar Türkiye'de tespit edilen en genç cevherleşme yaşıdır. Altın, genel olarak“vuggy”– şeker dokulu kuvars, bakırca zengin sülfit mineralleri ve fatklı tip ve kökenli breşler ile birlikte gözlenmektedir. Beş farklı breş tipi ayıklanmış ve cevherleşme ile ilişkisi tespit edilmiştir. Cevherlesmelerle ilişkili olarak (1) silisleşme ve (2) kuvars ± alunit alterasyonları olmak üzere iki temel alterasyon tanımlanmıştır. Bu alterasyon zonları cevherleşmenin geniş ölçüde ileri arjilik alterasyon zonları içinde kaldığını göstermektedir. δ18Oakışkan ve δDakışkan bileşimleri alunit-su ve kuvars-su fraksiyonasyon denklemleri ile 250°C tahmini sıcaklığa göre hesaplanmıştır. δ18Oalunit-su oranı -88,84 to -88,34 ‰, δ18Okuvars-su oranı ise -5,41 to -1,31 ‰ arası değişmektedir ve magmatik – meteorik su karışımı ile açıklanabilir. Silisleşme boyunca çok ince taneli (kriptokristalin) kuvarslar oluştuğu için sıvı kapanım çalışmaları sağlıklı bir şekilde yürütülememiş ve analizler başarısız olmuştur Altın mikron boyutunda olduğu için cevher petrografisi çalışmalarında görülmemiştir. Fakat oksitli altın cevherinin tabanından (sülfitli ve/veya yarı oksitli) alınan örneklerde önemli miktarda bakır içeren cevher minerali (enerjit, kalkozin, kovellin, malakit) tespit edilmiştir.“Vuggy”ve şeker dokulu kuvars, alunit, pirofillit ve enerjit – kovelitin varlığı, Öksüt epitermal altın yatağının tipik bir yüksek sülfidasyon sistemi oluğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is concerned with the geology – mineralogy and genetic investigation of Öksüt epithermal gold deposit, located 45 km from Kayseri, near the Öksüt village, central Turkey. The methodology consists of field and integrated laboratory studies including petrographic, geochemical, geochronological, fluid inclusion and isotope analysis. Öksüt epithermal deposit consists of seven potential mineralized zones, namely; Keltepe, Keltepe NW, Boztepe, Boztepe W, Büyüktepe, Güneytepe ve Yelibelentepe. Of these, the most promising ones are Keltepe (1 million Oz / 22.8 million tonnes with 1.4 gr/t Au average) and Güneytepe (125.000 Oz / 3.3 million tonnes with 1.2 gr/t Au average). NW – SE trending fault system is the main structural element that controls the alteration and gold mineralization, whereas younger NE – SW trending faults overprint and offset the deposits. Öksüt epithermal gold deposit is hosted by hornblende-rich basaltic andesite that were covered by pyroxene-rich basaltic andesite of Develidağ Volcanic Complex. The CA-ID-TIMS and LA-ICP-MS Zircon U−Pb geochronology methods show that the host basaltic andesite is 5.728±0.056 to 5.778±0.013 Ma, and post-mineral basaltic andesite (cover rock) is 5.674±0.068 to 5.700±0.019 Ma. Therefore, this may suggest that the main magmatism and mineralization should take place at“Messinian”. This age is the youngest mineralization age identified thus far in Turkey. The gold mineralization mainly appears with vuggy-sugary textured quartz, copper-rich sulphide minerals and breccias with different type and origin. Five different breccia types were identified and their relation with mineralization were recognized. There are two main alteration types: (1) Silicification, (2) quartz ± alunite alteration, collectively suggesting that mineralization is enclosed by extensive zones of undifferentiated clay alterations. δ18OFluid and δDFluid compositions were calculated by alunite-water and quartz-water fractionation equations with estimated temperature of 250°C are -88,84 to -88,34 per mil (δDalunite-fluid), and -5,41 to -1,31 per mil (δ18Oquartz-fluid), respectively and can be explained as magmatic – meteoric water mixing. Fluid inclusion assessments were failed due to the fact that silicification formed mainly cryptocrystalline quartz minerals, too small for fluid inclusion analysis. Gold could not be identified due to its micron size in ore microscopy studies, however, significant amount of copper-bearing minerals (mainly energite, chalcocite, covellite, chalcopyrite and malachite) were determined in samples from the base of oxidation-related gold mineralization (sulphide-rich and/or moderately oxidized). The presence of vuggy – sugary quartz, alunite, pyrophyllite, and enargite – covellite suggest that Öksüt epithermal gold deposit is a typical high-sulfidation epithermal system.