Tilapia balığının kapalı devre (tam kontrollü) sistemde yetiştiriciliği
Tilapia culture in recirculating aquaculture system
  1. Tez No: 455487
  2. Yazar: TÜMER TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ülkemizde Tilapia balığı yetiştiriciliğinde kullanılan ilk kapalı devre sistemidir. 6 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan tez çalışmasında kapalı devre sistemine ayrılan alan 3,5 dönümdür. Sistemde kullanılacak binanın ebatları 72,09 m x 48,53 m'dir. Bu da sistem binasının 3.498 m2 alana kurulması anlamına gelmektedir. Kapalı devre tesisin toplam kapasitesi 69.600 kg'dır (yaklaşık olarak 70 tondur). 6 aylık periyotlarla hasat edilecek olan Tilapialar, 0,1 gr'lık ağırlıktan 500 gr ağırlığa gelinceye kadar kapalı devre sistemde yetiştirilerek hasat edilirler. Bu yatırımda 6 aylık periyotlarda yılda 2 kez balık hasat edilecektir. Bu tez çalışmasında FCR (yem dönüşüm oranı) 1:0,8 olarak tespit edilmiştir. Kurulan üretim sistemi en fazla 1 milyon adet yavru balık stoklama kapasitesine sahiptir. Başlangıç üretimi için ilk etapta 150 bin yavru balık ithal edilip yetiştiricilik faaliyetlerine başlanacaktır. Sistem iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, her biri 450 cm x 225 cm x 100 cm boyutlarında fiberglas malzemeden yapılan 20 adet adaptasyon tanklarının bulunduğu yavru balık adaptasyon bölümüdür. Bu bölümdeki tankların her birine m3'e 25 kg yavru balık stoklanmaktadır. İkinci bölüm ise her biri 860 cm çapında x 200 cm yüksekliğinde fiberglas malzemeden oluşan 12 adet yetiştirme tanklarının bulunduğu yetiştirme bölümüdür. Bu bölümde tankların her birine m3'e 50 kg balık stoklanmaktadır. Bu tez çalışmasının genel toplam maliyeti (ilk kurulum bedeli + 1. yıl için gerekli sabit giderler) 3.784.945 TL'dir. Kapalı devre tesiste her yıl 1.328.729,706 TL sabit giderler maliyeti vardır. Tilapia balığının şu anki pazar değeri 18 TL/kg (5.14 $/kg) olup her 6 ayda bir yapılan hasatta 1.197.000 TL gelir elde edilmesi beklenmektedir. Yılda 2 kez hasat yapılacağından senelik üreticiye 2.394.000 TL gelir getirecektir. Tesis yatırımı, kendini 4 hasat döneminde amorti edebilmekte, 5. hasat döneminde ise 365.143 TL gayrisafi kara geçmektedir. 6. ve ondan sonraki hasatlarda her hasat dönemi düzenli olarak 564.272 TL gelir sağlayacak ve bu da üreticinin senelik 1.128.544 TL kazanmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Tilapia fish cultivation in our country is the first closed-circuit system used. 6 acre planned thesis study closed circuit system is 3.5 acres of allocated space. The dimensions of the building to be used in the system 72.09 m x 48.53 m. This means that the establishment of the system building 3,498 m2. The total capacity of the facility is closed-circuit 69,600 kg (approximately 70 tons). 6-month periods to be harvest Tilapialar, 0.1 gr weight 500 g of body weight, draws on the closed-circuit system until they are harvested. This investment in the six-month period will be the fish harvest twice a year. This thesis work in FCR (feed conversion rate) 1:0.8. A maximum of 1 million pieces of the established production system has the capacity to fry fish stocking. 150 thousand FRY fish in the first place to start production and imported aquaculture activities will be initiated. The system consists of two parts. The first section, each 450 cm x 225 cm x 100 cm made of fiberglass material the size of 20 pieces of FRY fish adaptation adaptation is part of the tank. Each of these section tank m3 stocked 25 kg to fry fish. The second part is each of 860 cm diameter x 200 cm high fiberglass material consisting of 12 units is part of the training of the breeding tank. In this section, each of the m3, 50 kg of tanks stocked fish. General total cost of this thesis (initial setup fee + 1 year fixed expenses) is $3,784,945. Closed circuit each year has cost $1,328,729.706 fixed expenses. Tilapia fish, the current market value of $18/kg (5.14 $/kg) made every six months whether the harvest is expected to be $1,197,000 income. Twice a year will be the harvest year manufacturer 2,394,000 TL will come. The investment pays for itself during the period of harvest facility can 4, 5. in the period of harvest 365,143 TL gross land. 6. and the next harvest every harvest season comes, and this is regularly $564,272 will allow the manufacturer will earn $1,128,544 per year.