Yeni sentezlenen bakır (II) karışık ligand kompleksinin [Cu(5-nitro-1-10-fenantrolin) (L-glutamin)(H2O)]ClO4.H2O sitotoksik antikanser ve genotoksik etkilerinin sağlıklı ve kanser hücre hatlarında belirlenmesi
Determination of the cytotoxic anti-cancer and genotoxic effects of copper (II) mixed ligand complex [Cu(5-nitro-1-10-phenanthroline)(L-glutamine)(H2O)]ClO4.H2O in healthy and cancer cell lines
- Tez No: 455522
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÇİNKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında bakır (II) karışık ligand kompleksi [Cu(5-Nitro-1-10-Fenantrolin) (L-glutamin)(H2O)]ClO4.H2O ile MCF-7 insan meme kanseri hücre hattı, Caco-2 insan kolon kanseri hücre hattı, A549 insan akciğer kanseri hücre hattı ve Beas-2B insan bronş epitel hücre hatlarında çalışılmıştır. XTT testi uygulanarak bakır (II) kompleksin özelikle MCF-7 hücrelerinde anti-kanser aktivitesi gösterilmiştir. Bakır(II) kompleksinin genotoksik etkisini göstermek amacıyla komet testi uygulanmıştır. Hücre içi serbest radikal seviyesi DCF-DA testi ile belirlenmiştir. Komet testi sonuçlarına göre bakır (II) kompleksi ile muamele edilen hücrelerde DNA zincir kırılmaları meydana geldiği görülmüştür. Meydana gelen DNA kırıklarının oksidatif hasar nedeniyle oluştuğu DCF-DA testi ile kanıtlanmaktadır. Yapılan XTT sonuçları ise bakır (II) kompleksinin MCF-7 hücre hatında umut verici bir anti-kanser ajanı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this Thesis copper (II) mixed ligand complex [Cu(5-Nitro-1-10-phenanthrolıne)(L-glutamine) (H2O)] ClO4.H2O was studied in MCF-7 human breast cancer cell line, Caco-2 human colon cancer cell line, A549 human lung cancer cell line and Beas-2B human bronchial epithelial healthy cell line. Copper (II) complexes was demonstrated anti-cancer activity especially in MCF-7 cells by XTT assay. The genotoxic effects of the copper complexes were evaluated by comet assay. Intracellular Reactive Oxygen species levels were determined by DCF-DA assay. The results of comet assay showed that exposure to copper complexes induced DNA fragmentation. DCF-DA assays confirmed that DNA fragmentation was due to oxidative damage. The results of XTT, cytotoxicity test, showed that copper (II) complex were found to be promising as anti-cancer agents.