Kazık davranışının iki ve üç boyutlu olarak araştırılması
Researching of two and three-dimensional analyses of pile
- Tez No: 455536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilim ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, artan nüfus ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile çok katlı yüksek yapıların, deniz ve kıyı yapılarının, ağır köprü ve viyadüklerin inşaatlarına gereksinim duyulmaktadır. Bu tip yapılarda çok büyük statik ve dinamik, düşey ve yatay yükler oluşmaktadır. Dolayısı ile üstyapıdan zemine önemli mertebelerde yük aktarımı olmaktadır. Üst yapıdan aktarılan bu yüklerin taşınabilmesi için, temellerin güvenli ve ekonomik olarak boyutlarının planlanması gerekmektedir. Bu yüklerin, zemin yüzeyine yakın bölgelerde yer alan tabakaların taşıma güçlerinin yetersiz olması durumunda, daha derinlerde yer alan taşıma güçleri daha yüksek olan sağlam tabakalara aktarılması gerekmektedir. Bu durumda kazıklar, üst yapı yüklerinin yüzeysel temeller ile güvenilir biçimde zemine aktarılamadığı durumlarda, yükü zayıf zeminleri geçerek, daha derindeki taşıyıcı tabakalara aktarmak için kullanılırlar. Bu tez çalışmasında kazıklı temellerin kullanım yerleri, kazıkların sınıflandırılması, kazıklarda grup etkisi, kazıklarda oturma, sonlu elemanlar yöntemi ve sonlu farklar yöntemi konularından bahsedilmektedir. Düşey yükleme altındaki grup kazıkların davranışlarının çözümü için kullanılan yöntemler anlatılmaktadır. Kohezyonsuz bir zemin içerisinde kazıklı temel, sonlu farklar paket programı FLAC 2D ve FLAC 3D ile modellenmiş, aynı zemin içerisinde kazık aks aralığına göre oluşturulan modellerin analiz sonuçları karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the help of improvements in the science and technology, to meet the demands of increasing population, construction of high buildings, offshore structures, heavy bridges and viaducts are needed. In these types of structures, loads like static and dynamic as well as vertical and horizontal loads, occur. To carry the loads caused by superstructure, the foundation should be planned as safe and economical as possible. If the bearing capacity of the layers close to soil surface is inadequate, these loads should be transferred to more durable layers having adequate bearing capacity to carry the load caused by structure. In these situations in case the loads cannot be transferred to the soil by using shallow foundations, piles are used to transfer the loads to the lower soil layers. In the present thesis, using areas of pile foundations, classification of piles, the behavior of pile group, settlement of pile group, finite element method and finite difference method are explained. The methods which are used for solutions of the behavior of vertically loaded piles and piles groups are explained. In this study, piled foundation with different pile spacings on a cohessionless soil were modelled by the FLAC 2D and FLAC 3D software packages based on finite difference method. The results of the models made based on different pile spacings were compared and interpreted.