Yağmurun Ku bant radar sinyallerine etkisi
The effect of rain on Ku band radar signals
- Tez No: 455535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Atmosfer içinde bulunan gazlar ve hidrometeorlar (yağmur, dolu, kar, bulut, sis gibi) yayılan elektromanyetik dalgaların zayıflamasına neden olur. Yağmur nedeniyle oluşan zayıflama, özellikle 10 GHz üzerindeki frekanslarda elektromanyetik dalgaların yayılımına etki eden önemli bir faktördür ve bu frekanslarda çalışan sistemler için tasarım aşamasında dikkate alınmalıdır. Bu çalışmada, yağmur nedeniyle elektromanyetik dalgaların zayıflaması ile ilgili literatür gözden geçirilmiş ve zayıflama miktarının belirlenmesine yönelik bazı modeller, MATLAB programı kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, farklı yağış miktarlarının, radar sinyallerine etkisinin incelenebilmesi amacıyla CST programı kullanılarak yeni bir model geliştirilmiştir. Bu yeni model ile mevcut modeller arasından seçilen bir model karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The electromagnetic waves propagating through the atmosphere are attenuated by various factors. The atmospheric gases, hydrometeors (rain, hail, snow, clouds and fog etc.) cause the losses of the propagating electromagnetic waves. Rain attenuation is an important aspect of signal propagation especially at frequencies above 10 GHz and should be considered in the designing of systems operating in these frequencies. This paper reviews the literature on attenuation of electromagnetic waves due to rain and examines some of the models for prediction of rain attenuation by using MATLAB. In addition, a new model has been developed by using CST program to investigate the effects of different rainfall on radar signals. This new model has been compared with the one selected from the existing models.