Kivilerde kök çürüklüğüne neden olan toprak kökenli bazı fungal patojenlere karşı organik ve inorganik tuzların engelleyici etkilerinin belirlenmesi
Determination of inhibitory effect of organic and inorganic salts against some soil borne fungi causing root rot disease on kiwifruit
- Tez No: 455567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada kivilerde kök çürüklüğü etmeni Fusarium oxysporum, F. solani ve Rhizoctonia solani AG 4'e karşı 21 organik ve inorganik tuz ve sentetik bir fungisit olarak Captan'ın etkinliği değerlendirilmiştir. İn vitro ön denemelere göre, amonyum karbonat, amonyum bikarbonat, potasyum benzoat, potasyum sorbat, sodyum benzoat, sodyum metabisülfit ve Captan'ın dahil olduğu 7 bileşik %2 konsantrasyonda üç fungusun miselyal gelişimini tamamen engellemiştir. Birkaç istisna dışında, sodyum metabisülfitin funguslara karşı diğer 6 bileşikten daha büyük bir etkiye sahip ED50, MIC ve MFC değerlerine sahip olduğunu göstermiştir. Toprak testleri amonyum karbonat (%0.75), amonyum bikarbonat (%1), potasyum sorbat (% 0.5), sodyum benzoat (%0.5) ve sodyum metabisülfit (%0.25)'in R.
Özet (Çeviri)
The efficacy of 21 organic and inorganic salts and Captan as a senthetic fungicide against three kiwifruit root rot pathogens including Fusarium oxysporum, F. solani and Rhizoctonia solani AG 4 were evaluated in the present study. Accordingly to preliminary in vitro trials, 7 compounds including ammonium carbonate, ammonium bicarbonate, potassium benzoate, potassium sorbate, sodium benzoate, sodium metabisulphite and Captan (2%) were able to completely inhibit mycelial growth of all three fungi. With few exceptions, the ED50, MIC and MFC values showed sodium metabisulphite to have a greater effect against the fungi than six other compounds. Soil tests showed that ammonium carbonate (0.75%), ammonium bicarbonate (1%), potassium sorbate (0.5%), sodium benzoate (0.5%) and sodium metabisulphite (0.25%) completely inhibited mycelial growth of R.