Kuronale çekilen flep ile kök yüzeyi örtülmesinde sigara ve doku kalınlığının klinik ve biyokimyasal etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of smoking and tissue thickness on root coverage with coronally advanced flap
  1. Tez No: 326424
  2. Yazar: BAŞAK KAVAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN BUDUNELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kuronale çekilen flep, kök yüzeyi örtülmesi açısından güvenilir ve sonuçları öngörülebilir bir yöntem olarak kabul edilmekte ve açık kök yüzeyinin kapatılması için en sık kullanılan tekniklerden birini oluşturmaktadır. Sigara genel olarak mukogingival cerrahi işlemlerin başarısında etkili olduğu düşünülen bir faktördür. Ancak, sigaranın kuronale çekilen flep ile kök örtülme başarısı üzerine etkisini değerlendiren çok az çalışma bulunmaktadır. Kuronale çekilen flebin başarısına etki eden diğer bir faktör ise dişeti kalınlığıdır. Tam kök örtülmesinin dişeti kalınlığı ile doğrudan ilişkili olduğu ileri sürülmüştür. Çalışmamızın amaçları; sigaranın tükürük ve dişeti çekilmesi olan bölgelerden elde edilen dişeti oluğu sıvısı örneklerindeki biyokimyasal bulgulara etkisini değerlendirmek, kuronale çekilen flep ile kök yüzeyi örtülmesinde sigara kullanımının klinik sonuçlara etkisini değerlendirmek ve başlangıç dişeti kalınlığının en az 0,8 mm olmasının kuronale çekilen flep ile kök yüzeyi örtülmesinde klinik başarıya etkisini değerlendirmektir.Toplam 30 hastada 18'i sigara içen grupta ve 18'i sigara içmeyen grupta olmak üzere 36 defekt çalışmaya dahil edildi. Her iki gruba da mikrocerrahi yöntemi ile kuronale çekilen flep uygulandı. Plak ve papil kanama indeksi, çekilme derinliği ve genişliği, açık kök yüzeyi alanı ölçümleri başlangıç, 1, 3 ve 6. aylarda, sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesi ve keratinize dişeti genişliği ölçümleri baslangıç ve 6. aylarda yapıldı. Örtülen kök yüzeyi oranı ve tam örtülen kök yüzeyi oranı 1, 3 ve 6. aylar için hesaplandı. Algılanan ağrı seviyeleri operasyon sonrası ilk hafta içerisinde değerlendirildi.Her iki grupta da çekilme derinliği ve genişliği, klinik ataşman seviyesi ve açık kök yüzeyi alanı başlangıca göre anlamlı olarak azaldı, keratinize dişeti genişliği arttı. Klinik ataşman kazancı, örtülen kök yüzeyi oranı ve tam örtülen kök yüzeyi oranı açısından gruplar arasında fark saptanamadı. Operasyon bölgesinde oluşan ağrı düzeyleri her iki grupta da benzer ve düşük seviyede bulundu.Çalışmamızın bulgularına göre, kuronale çekilen flep ile kök yüzeyi örtülme başarısının sigara içen ve sigara içmeyen hastalarda yüksek olduğu söylenebilir. Bu sonuçlar, sistemik ve periodontal olarak sağlıklı, ağız bakımını iyi yapan kişilerde sigaranın kuronale çekilen flep sonrası klinik sonuçları olumsuz etkilemediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The coronally advanced flap procedure is a safe and predictable approach that is commonly used for root coverage. Smoking is regarded as an important factor affecting the outcome of mucogingival surgeries. However, there are only few studies evaluating possible effects of smoking on the outcomes of coronally advanced flap in root closure procedures. Gingival tissue thickness is another factor affecting the outcome of coronally advanced flap. Complete root coverage has been suggested to be related with gingival tissue thickness. The aims of the present study were as follows; to evaluate effects of smoking on biochemical content in saliva and gingival crevicular fluid samples collected from sites that have gingival recession, effects of smoking on the clinical outcomes of coronally advanced flap for root coverage, effects of initial gingival thickness of at least 0.8 mm on the clinical outcomes of root coverage with coronally advanced flap.A total of 36 defects in 30 patients, 18 defects in the smoker group and 18 inthe non-smoker group, were included in the present study. Coronally advanced flap with microsurgery technique was applied to both smoker and non-smoker groups. Plaque index and papilla bleeding index, recession depth and width, root surface area were evaluated at baseline and at 1, 3 and 6 months postoperatively, probing depth, clinical attachment level and keratinized tissue width were evaluated at baseline and 6 months postoperatively. The percentage of root coverage and complete root coverage were calculated at 1, 3 and 6 months. Pain level was assessed postoperatively during the first week.In both groups, recession depth and width, clinical attachment level and root surface area were decreased and keratinized tissue width was increased compared to the baseline values. Clinical attachment gain, the percentage of root coverage and complete root coverage did not reveal any differences between the smoker and non-smoker groups. The pain levels in operation area were low and similar between the study groups.According to the present findings, it can be concluded that root coverage with coronally advanced flap has high success rate in both smoker and non-smoker patients. These results suggest that in systemically healthy patients with clinically healthy periodontal tissues and with good oral hygiene, smoking does not have an adverse effect on the clinical results after coronally advanced flap.